Advertisement

-Avrupa Merkez Bankası'ndan "sürpriz" faiz indirimi

Avrupa Merkez Bankası (AMB), politika faizini, enflasyonun son dört yılın en düşük seviyesine gerilemesinin Banka'nın fiyatları istikrarlı tutma taahhüdünü tehdit emesi üzerine, rekor düşük seviyeye indirdi.

Bugün Frankfurt'ta bir araya gelen AMB politika yapıcıları, politika faizi olan temel refinansman faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 0.25'e indirdi. Faiz indirimi kararı, Bloomberg'in anketine katılan 70 ekonomistin yalnızca 3'ü tarafından doğru tahmin edildi. AMB, öte yandan, mevduat faizini sıfır seviyesinde tutarken, marjinal borç verme faizini yüzde 0.75'e indirdi. AMB Başkanı Mario Draghi, faiz kararının ardından, TSİ 15:30'da basın toplantısı düzenleyecek.

-Draghi: Deflasyon görmüyoruz

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, faiz kararı sonrası yaptığı basın açıklamasında, deflasyon görmediklerini belirterek, "Deflasyon değil, uzun dönemli düşük enflasyon bekliyoruz" dedi.

Draghi, politika faizini rekor düşük seviyeye düşürme kararının ardından yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nin "uzun bir dönem" düşük enflasyon riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

-ABD ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü

ABD ekonomisi yılın 3. çeyreğinde stoklardaki hızlı yükseliş ve hanehalkının harcamalarını artırmasıyla beklenenden daha fazla yükseliş gösterdi.

Gayrısafi yurtiçi hasıla yıllık bazda yüzde 2.8 genişlerken, bir önceki çeyreğin büyüme rakamı yüzde 2.5 olarak gerçekleşmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 2'lik genişleme olarak gerçekleşti. Tüketici harcamaları yüzde 1.5 artarken, 2011 yılından bu yana en düşük artış olarak kayda geçti.

-ABD'de işsizlik başvuruları azaldı

ABD'de işsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta azalarak, işten çıkarmaların hükümetin kapanmasıyla birlikte artış göstermediğine işaret etti.

Başvurular 2 Kasım itibarıyla sona eren haftada 9,000 gerileyerek 345,000'den 336,000'e düştü. Bloomberg anketine katılan 53 ekonomistin tahmin medyanına göre başvuruların 335,000'e gerileyeceği öngörülmüştü. Ayrıca yapılan açıklamaya göre hiçbir eyaletten tahmini bir veri gelmedi ve verilerin hesaplanmasında anormal bir durum oluşmadı.

-ABD hisseleri Fed endişesi ile geriledi

ABD hisseleri, beklenenden yukarıda gelen üçüncü çeyrek büyümesi sonrasında Fed'in teşvikleri yakın bir zamanda azaltabileceği endişelerinin Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz oranlarını düşürmesinden daha baskın gelmesiyle, geriledi.

Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.8 gerileyerek New York saati ile 13:43'te 1,756.84 puan oldu. Dow Jones endeksi ise 74.01 puan, yani yüzde 0.5 düşüşle 15,672.87 puana düştü. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 16 üzerinde gerçekleşti.

-Avrupa hisseleri kazançları silerek günü yatay tamamladı

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) beklenmedik şekilde faiz indirimi yapmasının bölgede zayıf büyümenin devam ettiğine işaret etmesi ve beklentilerin üzerindeki ABD ekonomik büyümesinin Fed'in teşvikleri önümüzdeki toplantılarda azaltabileceği söylentilerini artırması ile geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'in altında bir kayıpla günü 323.23 puandan kapatırken, erken saatlerde yüzde 1.5'e varan kazançları sildi. Yükselen iki hisseye karşılık üç hisse değer kaybetti. Euro Stoxx 50 Endeksi ise yüzde 0.4 düşüşle kapanmadan önce gün içerisinde yüzde 1.6'ya varan artışla 3,106.64 puana kadar yükselerek Ekim 2008'den bu yana en yüksek gün içi seviyesine dokundu.

-ABD tahvilleri AMB ile yükseldi

ABD Hazine tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) gösterge faiz oranını rekor düşük seviyeye çekmesi sonrasında yükselerek, beş yıllık tahvil faizlerini Haziran'dan bu yana en düşük seviyeye gönderdi.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi dört baz puan gerileyerek New York saati ile 13:54'te yüzde 2.60 oldu. Ağustos 2023 vadeli yüzde 2.5'lik tahvilin fiyatı 10/32, yani 1,000 dolar nominal değerde 3.13 dolar yükselerek 99 3/32 oldu. Faiz gün içerisinde beş baz puana kadar düşerek 22 Ekim'den bu yana en sert düşüşü kaydetti.

-Avrupa tahvilleri faiz kesintisiyle yükseldi

Euro Bölgesi'nde tahviller Avrupa Merkez Bankası'nın politika faiz oranını beklenmedik bir şekilde rekor düşük seviyeye çekmesinin ardından İtalya ve İspanya tahvilleri öncülüğünde yükseldi.

10 yıllık İtalyan tahvil faizleri 13 baz puan gerileyerek Londra saatiyle 13:28'de yüzde 4.08 oldu ve 1 Ekim'den bu yana en büyük düşüşü gerçekleştirdi. Mart 2024 vadeli yüzde 4.5'lik tahvilin fiyatı 1.11 yükseldi ve 103.87 oldu. 2 yıllık İtalyan tahvil faizleri 17 baz puan gerileyerek yüzde 1.25'e indi ve 21 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

-Altın, veriler ve güçlenen dolar ile hızlı düşüyor

Altın, beklenenden iyi gelen ekonomik büyüme verisinin Fed'in tahvil alım programını bu yıl içerisinde azaltacağı iddialarını güçlendirmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz indirimi kararı sonrasında doların güçlenmesi ile, üç haftanın en düşüğüne geriledi.

Aralık vadeli altın kontratları New York Comex'te yerel saat ile 09:54'te yüzde 1 gerileyerek ons başına 1,305.10 dolar olurken, 1,296 dolara kadar gerileyerek 17 Ekim'den bu yana en düşüğe dokundu.

-Brent petrol AMB kararıyla 4 ayın en düşüğünde

Brent petrol fiyatları, ABD'de petrol stoklarının yükselmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) beklenmedik şekilde faiz oranını rekor düşük seviyeye indirmesi ile, dört aydan uzun bir sürenin en düşüğüne geriledi.

Aralık vadeli Brent petrolün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 104.01 dolara kadar geriledikten sonra, Londra saati ile 13:40'ta 104.24 dolar oldu. Kontrat dün 105.24 dolardan kapanarak 2 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeyi kaydetmişti. Tüm vadelilerde işlem hacmi 100 günlük ortalamanın iki katından fazla gerçekleşti.

-Euro AMB kararıyla hızlı düşüyor

Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bölgede büyümeyi desteklemek adına beklenmedik şekilde faiz oranını rekor düşük seviye yüzde 0.25'e düşürmesinin ardından zayıfladı.

Euro dolar karşısında yüzde 1 gerileyerek Londra saati ile 12:46'da 1.3376 dolar oldu. Euro yen karşısında ise yüzde 0.8 kayıpla 132.22 yen seviyesine geriledi. Dolar yen karşısında 98.76 yenden işlem görüyor.

-Gelişen piyasalar veriler sonrası düşüşe devam ediyor

Gelişen piyasa hisse senetleri, ABD'de büyümenin beklenenden iyi gelmesiyle Fed'in teşviklere devam etme ihtimalinin azalması sonrasında geriledi. Türk Lirası Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz indirimi kararı sonrasında ralli yaparken, Çek korunası politika yapıcıların hükümet müdahalesini onaylaması ile geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 kayıpla düşüşü altıncı güne taşırken, Londra saati ile 14:14'te 1,013.61 puan olarak kaydedildi. 420'nin üzerinde hisse senedi gerilerken, 307 adet hisse ilerleme kaydetti. OAO Gazprom yüzde 2.5 tırmanarak MSCI'da endeks puanları bazında en büyük yükselişi kaydetti ve Rusya Micex Endeksi'nin rallisine öncülük etti. Türk Lirası euro karşısında yüzde 0.3 düşüşün ardından AMB kararıyla yüzde 1.5 değer kazanırken, bu yükseliş Avrupa ve Afrika gelişen ülkeleri arasında en büyük sıçrama olarak gerçekleşti. Güçlenmelere sadece Çek Cumhuriyeti korunası ayak uyduramayarak, yüzde 4.2 geriledi.