Advertisement

ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew, geçtiğimiz ay ABD'nin en büyük bankalarının CEO'ları ile yaptığı görüşmede, özsermaye ile yapılan ticareti yasaklayan Volcker yasasının son hâlinin, Wall Street'in sandığından daha sert olacağı uyarısında bulundu.

Konuya dair bilgisi olan 2 kaynak, daha önce detayları basında çıkmamış olan toplantıda Lew'in sektör liderlerine, regülatörleri, Volcker yasasının koşullarını sertleştirmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi. Kaynaklar, Finansal Hizmetler Forumu'nun üyeleri olan banka yetkililerinin, yasanın nihai hâlinin, işlemlerini daha da kısıtlayacağı endişesiyle toplantıdan ayrıldıklarını belirtti.

Regülatörler 10 Aralık'tan itibaren açıklanabileceği tahmin edilen Volcker yasasına bu hafta son dokunuşlarını yapıyor. Bu zaman dilimi, regülatörlere, yönetimin kendi kendine belirlediği, yıl sonuna kadar yasanın hazır olması hedefini yakalama imkanı da tanıyacak.

Hazine Bakanlığı iç finansman müsteşarı Mary Miller, Yasa taslağı tamamlanmadan yapılması gereken çalışmaların olduğunu, ancak sürecin gidişatından memnun olduğunu dile getirdi.