Advertisement

Uluslararası kredi drecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Fransa'nın kredi notunu "AA+"dan "AA"ya düşürdü ve not görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevirdi.

S&P açıklamasında, Fransa hükümetinin vergi reformları, ürün, hizmet ve istihdam piyasalarıyla birlikte, ülkenin orta vadeli büyüme hedeflerini önemli derecede yükseltmeyeceği belirtilirken, devam eden yüksek işsizliğin, daha da önemli mali ve yapısal politika önlemleri desteklemede zayıf kaldığı ifade edildi.

Açıklamada, düşük ekonomik büyümenin hükümetin konsolide kamu finansmanı yeteneğini kısıtlayacağı, bu nedenle Fransa'nın kredi notunun "AA+" dan "AA"ya düşürüldüğü kaydedilirken, "Fransa'nın 'durağan' görünümü, gelecek 2 yılda kredi notunun artırılması ya da azaltılması ihtimalinin 3'te 1'den daha az olduğunu, Fransa'nın net kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) içindeki payının 2015 yılında yüzde 86 ile zirve yapması beklentilerimizi yansıtıyor" denildi.

Risklerin 2012 yılında önemli ölçüde azaltılmadığına işaret edilen açıklamada, işsizlik oranının geçen yılki yüzde 8-9 ortalama ile karşılaştırıldığında, 2016 yılına kadar yüzde 10'un üzerinde kalacağı bildirildi.