Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'de yarın başlayacak olan Komünist Parti zirvesinin öncesinde Çin Borsası, teknoloji ve tarım şirketlerinin öncülüğünde düşüş kaydetti. Şanghay Bileşik Endeksi bu haftayı ekside kapamaya hazırlanıyor.

Apple Inc.'in tedarikçilerinden bu yıl yüzde 56 oranında ralli yapmış olan Goertek Inc. yüzde 3.9 değer kaybetti. En büyük kargo şirketi China Cosco Holdings Co., şirketin, yönetici direktörünün soruşturulduğunu açıklaması sonrasında yüzde 3.2 düştü. Zhongken Agricultural Resource Development Co. yüzde 3 gerileyerek bu haftaki kazançlarını yüzde 18'e indirdi. Pekin hükümeti yarın tüketici fiyatları ve sanayi üretim verilerini açıklayacak.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.1 kayıpla 2,106.61 puana gerileyerek bu haftaki yüzde 2'lik kaybını genişletti. Çin'de ihracat Ekim'de yüzde 5.6 yükselerek, Bloomberg'in yüzde 1.7 beklentisinim üzerinde büyüdü. Yuan, merkez bankasının, Komünist Parti toplantısının, yeni ekonomik reformları beraberinde getireceği düşüncesiyle refinansman oranını yükseltmesinin ardından bu hafta güçlendi.

İhracat verisinin ABD'deki toparlanmaya bağlı olarak güçlenmil olabileceğini, ancak büyüme kalitesine de bakılması gerektiğini söyleyen Everbright Securities Co.'nun analistlerinden Zeng Xianzhao, yuanın daha fazla değerlenmesiyle, ihracatın ekonomi üzerindeki etkisinin, eskisine kıyasla azalacağını belirtti. Zeng, "Likiditeye ilişkin birçok endişe var" dedi.

CSI 300 Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 2,312.11 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.9 düştü. Bloomberg China-US Endeksi dün ABD'nin beklenenin üzerinde büyümesinin, Fed'in QE'yi daha erken azaltmaya başlayabileceği endişelerine neden olmasının ardından yüzde 2.2 düştü.