Advertisement

Otomotiv sektöründe ülkenin çok iyi tecrübesi olduğunu dile getiren Sanayi Bakanı Ergün, yapılmayan tek şeyin marka üretimi olduğunu belirtti.

Markalaşmanın yalnızca devlet tarafından yapılamayacağının altını çizen Ergün, "Eskiden devletçi bir ekonomi vardı. O zaman keşke markalaşma konusuna da önem verilmiş olsaydı" ifadelerini kullandı.

Sektörde markalaşmayı teşvik edebilmek ve motivasyonu artırabilmek için çalışmaların yapıldığını dile getiren Ergün, "Bu motivasyon 2008 yılında dünya ekonomisinde oluşan şartlardan dolayı istenilen seviyede tam etkisini göstermedi. Çok çalıştılar, düşündüler, maliyet hesabı yaptılar, adım atmayı planlayanlar oldu. Babayiğit diye ifade edildi. Sonra da şöyle bir şey çıktı ortaya; babalar var ama onlar bu konuda yeterince yiğit davranmadılar. Babalar ama yiğit değiller. Şimdi yiğitler var 'ben yaparım' falan diyenler, onlar da baba değiller. Yani bunu yapacak ekonomik güce sahip değiller" dedi.

"Babalık" ve "yiğitlik" unsurlarının bir araya getirilebilmesi için yeni mekanizmaların gerektiğini ifade eden Ergün, bu yönde çalışmalardan birinin markalaşma olduğunu dile getirdi.

Markalaşma üzerinde özel çalışmaların yapılması gerektiğini dile getiren Bakan, otomotiv sektöründe yerli otomobil üretmek için yola çıkan firmaların markalaşma konusunda teşvik alabilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Ergün ayrıca elektrikli araçların gelecekte hayatımızda daha fazla yer alacaklarını sözlerine eklerken, elektrikli araçlarda bağımlılığı azaltmak amacıyla sektörü bir araya getirdiklerini belirtti.