Advertisement

ABD'de işverenlerin Ekim ayında, federal hükümetin kısmi kapanmasının istihdam piyasası üzerindeki olumsuz etkileri ile birlikte, önceki aya göre daha az kişiyi işe alması ve işsizlik oranının beş ayda ilk kez yükselmesi bekleniyor.

Bloomberg'in düzenlediği ankete katılan 91 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Eylül ayında 148,000 artan tarım dışı istihdamın Ekim ayında 120,000 artması bekleniyor. İşsizlik oranının ise, bazı kamu çalışanlarının hükümetin 16 gün süren kapanması sırasında zorunlu izne çıkarılması ile birlikte, yaklaşık beş yılın en düşük seviyesi olan yüzde 7.2'den yüzde 7.3'e yükselmesi öngörülüyor.

Washington'daki maliye politikasına ilişkin anlaşmazlık, bazı özel sektör işverenlerini işe alma planlarını yeniden gözden geçirmeye ya da çalışanlarının tümünü hep birlikte eve göndermeye yöneltmiş olabilir. Bu durum ise, ekonominin hız kazanmakta zorluk çekmesine neden olabilir. ABD merkez bankası Federal Reserve (Fed), yılın ilk yarısında talebin soğuma işaretleri göndermesi ve istihdamdaki artışların ortalamanın gerisinde kalmasının ardından, parasal teşvikleri azaltmaya yönelik planlarını askıya aldı.

Birmingham, Alabama'da Regions Financial Corp. başekonomisti Richard Moody, "İstihdam piyasası, iyileşen ancak bunu can sıkıcı bir biçimde yavaş gerçekleştiren bir piyasa," dedi ve "İstihdam hükümetin kapanmasından önce biraz yavaşlamaya başlamıştı. Genel büyüme oranının yukarı yönde hareket etmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de normalde 1 Kasım'da açıklanması programlanan ama hükümetin kapanmasından dolayı ertelenen istihdam verileri, TSİ 15:30'da duyurulacak. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin istihdam artışı tahminleri 50,000 ile 175,000 arasında geldi.

İşsizlik oranı tahminleri ise yüzde 7.2 ile yüzde 7.6 arasında kaldı.