Advertisement

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Okan Zabunoğlu, BloombergHT ekranlarında Özlem Dalga'nın sunduğu "İş Dünyası" programının konuğu oldu.

Zabunoğlu, Sinop'taki 11.83 dolar sent ve Akkuyu'daki 12.35 dolar sent elektrik üretimi fiyatındaki yarım sentlik farkın fazla bir önemi bulunmadığını söylerken, projelerin gerçekleşme sürecine bakıldığında elektrik fiyatındaki farklığının önemini yitirdiğini vurguladı.

"Sinop’a kurulacak ikinci nükleer santralda satılan elektrik, devlet tarafından 20 yıl boyunca 11.83 dolar cent fiyatından alınacak" diyen Zabunoğlu, Akkuyu santralında Rusların 2020 yılında üreteceği nükleer elektriğe 15 yıl boyunca 12.35 dolar sent alım garantisi uygulandığını hatırlattı.

Zabunoğlu ayrıca, 2020 yılında dolar kurunun ve enerji fiyatlarının ne olacağı belirsizlik taşıdığı için fiyatların şu aşamada fazla önemli olmadığını da sözlerine ekledi.

Akkuyu'nun Türk yasalarına göre ve tamamı Rus sermayesi ile kurulmuş bir nükleer santral olacağına işaret eden Zabunoğlu, yapılan anlaşmaya göre Sinop’a yapılacak nükleer santralde Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) yüzde 35’ler civarında ortak olacağına dikkat çekti.

Sinop teknoloji edinimi açısından sunacağı avantajların Türkiye için daha fazla olacağını vurgulayan Zabunoğlu, Akkuyu'nun lisanslama aşamasını ise Türkiye Atom Kurumu'nun yürüteceğine işaret etti.

Şu anda Akkuyu'da kurulacak reaktörün çalışan bir örneği bulunmadığını ancak inşaat aşamasında olan bir iki projesinin varlığından basheden Zabunoğlu, Sinop'taki santralin ise dünyada çalışan bir örneği bulunmadığına dikkat çekti.

Zabunoğlu, her iki projede de yakıtın yurtdışından temin edileceğini, Türkiye'de üretilmeyeceğini de sözlerine ekledi.