Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir, bu yılın üçüncü çeyreğinde Avea'nın gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla 973 milyon liraya ulaştığını bildirdi.

Avea'nın "2013 yılı 3. çeyrek Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Akdemir, Avea'nın geçmiş dönemlerde hızlı bir büyüme yakaladığını belirterek, akıllı büyüme stratejisini 3 yıldır sürdürdüklerini söyledi.

Akdemir, Bu yılın üçüncü çeyreğinde Avea'nın gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla 973 milyon liraya ulaştığını dile getirerek, ara bağlantılardaki düşüş etkisi olmasa bu rakamın yüzde 16 olacağını ifade etti.

Gelirlerdeki yüzde 7 oranındaki büyümenin yüksek olduğunu ifade eden Akdemir, "Sonucunu açıklayan en yakın rakibin 2,4 katı daha hızlı bir büyümeye ulaştık" dedi.

Akdemir, EBITDA (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) tarafında yüzde 36'lık bir artış olduğuna dikkati çekerek, abone sayısında ise bu yıl 3. çeyrek sonu itibariyle 14,1 milyona ulaştıklarını kaydetti.

Abone sayısına 3.çeyrekte 224 bin kişinin ilave olduğunu söyleyen Akdemir, "Bu aslında dengeli bir büyüme. Hem faturalı hem faturasız taraftaki yüksek büyüme devam ediyor. Faturasız taraftaki büyüme faturalının biraz üzerinde ama sektördeki faturasız taraftaki küçülmeyi dikkate alırsak bu büyüme daha enteresan. Bizim, toplam faturalı-faturasız dengesine baktığımız zaman, yüzde 43'lük bir faturalanma tabanı ile piyasanın en yüksek rasyosuna sahip operatörüyüz" diye konuştu.

Akdemir, kişi başı kullanım süresinin artmaya devam ettiğini dile getirerek, geçen yılın 3. çeyreğinde 350 dakika olan kişi başı kullanım süresinin, bu yılın 3. çeyreğinde 375 dakikaya ulaştığı bilgisini verdi.

- "Avea, numara taşımada 6 çeyrektir kesintisiz lider"

Avea'nın numara taşımada 133 bin net müşteri kazanımıyla 6 çeyrektir kesintisiz liderliklerini sürdürdüklerini vurgulayan Akdemir, "Geçen dönem, en son 8 çeyrektir en az numara taşıma geçişlerinin olduğu bir dönemi gösteriyor. Buna rağmen 133 bin rakamı, toplam abone kazanımımızın yaklaşık yarısından fazlasının numara taşımadan geldiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Akdemir, büyümenin önemli bir kısmının mobil internetten geldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Mobil internet bu dönemde de önümüzdeki dönemde de bizim en önemli gelir artış kalemlerimizden biri. Mobil internetteki güçlü büyümemizde akıllı telefon penetrasyonundaki başarılı performansımızın büyük etkisi var. Akıllı telefon penetrasyonumuz, geçen yıla göre 11 puan artarak yüzde 33'e yükseldi. Bu büyük bir sıçrama. Bu sıçrayışla geçen yılın 3. çeyreğinde 2,8 milyon olan akıllı telefon kullanıcı sayımız, yüzde 63 artışla 4,6 milyona çıktı. Akıllı cihaz kullanan müşterilerimizin de tabiki daha fazla internet talepleri oluyor. Bu etkileşimle bu yıl geldiğimiz noktada data gelirinde yüzde 43 artış oranını yakaladık. Piyasada satılan telefonların büyük bir kısmı zaten akıllı telefona döndü. Bildiğiniz gibi biz kendi markamızla telefonlar da çıkardık. 2 marka çıkardık. Yenilerini de hazırlıyoruz. Kısa zamanda paylaşacağız sizinle."

İletişim kule sayısını geçen yıla göre 3 bin artırdıklarını anlatan Akdemir, Avea'nın yaptığı yatırımlara değindi.

Akdemir, bu yılın 9 aylık döneminde yapılan yatırımların 428 milyon lira olduğunu ve son 2 yılda 1,5 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Bu gördüğünüz sadece iletişim kulesi tarafı. Özellikle mobil internetin artmasıyla birlikte daha çok görüntüyü taşıyabilecek bir şebeke mimarisi üzerinde çok ciddi yatırımlar yapmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kurumsal işbirlikleri dahilindeki M2M projelerinin Avea'nın yakaladığı büyüme ivmesinde önemli bir role sahip olduğuna değinen Akdemir, "Bu yılın 3. çeyreği büyümenin hızla devam ettiği, bizim açımızdan özellikle mobil internet, abone kazanım ve akıllı telefon sahipliği hızlı büyüdüğümüz ve büyümeye devam ettiğimiz alanlardan oldu. Bu açıdan gelir büyümesi ve karlılıkları devam ettirme noktasında, bizim için 2013'ün 3. çeyreği iyi bir dönem oldu diyebilirim. Son kalan çeyrekte benzer bir büyüme trendiyle, ivmesiyle kapatmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

- "Türkiye'de ortak altyapıya dayalı 4G'nin açılmasını destekliyoruz"

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erkan Akdemir, akıllı telefonlara geçiş oranına ilişkin "Akıllı telefonlardaki bu büyümenin, ivmenin devam edeceğini düşünüyorum. Nerede sonuçlanır bilmiyorum ama kısa zamanda yüzde 50'leri görürüz. Toplam müşteri tabanının yarıdan fazlasının 1 yıl içerisinde akıllı telefona geçmesine şaşırmamak lazım" değerlendirmesini yaptı.

Akdemir, numara taşımada hareketliliğin dönemsel olarak devam ettiğini dile getirerek, "Numara taşımada bir size gelen, bir de çıkan kişi sayısı var. Sadece size gelen veya çıkan kişi rakamına baktığınızda yanıltır. Buradaki net ifadeyi gösteren aradaki farktır. Oradaki hareketlilik yavaşladı ama bizdeki büyümenin ana motoru olmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde yüzde 17'yi bulmak zor" ifadelerini kullandı.

4G ortak altyapısının kurulmasına ilişkin gelen soruya ise Akdemir, "2014 sonu itibariyle Türkiye'de ortak altyapıya dayalı 4G'nin açılması bizim de vatandaş olarak desteklediğimiz unsurlardan bir tanesi. Türkiye'nin 2G ve 3G'de yaptığı gereksiz tekrar yatırımlarının olduğu bir dönem. Bu cari açığı da olumsuz etkileyen unsurlardan bir tanesi. Çok yüksek yatırımlar yapılıyor. Ar-Ge olarak baktığınız zaman gelirin yüzde 50'den fazla yatırıma dönüştüğü başka bir sektör yoktur herhalde. Biz, zaten her yıl sektör ortalamasının iki katının üzerinde bir yatırım yapıyoruz. O açıdan bunların bir kısmı da ortak altyapı olduğunda azalacak yatırımlar. Sonuçta ülke, vatandaş ve operatörler kazanır" değerlendirmesinde bulundu.

Erkan Akdemir, grup olarak yurtdışı fırsatlarını da takip ettiklerini sözlerine ekledi.

AA