Advertisement

MIG Bank'ın teknik analizine göre, son üç haftada düşerek Temmuz ayından bu yana en kötü seyrini gösteren gümüş, Haziran ayından bu yana en düşük seviyesini görebilir.

Fiyatlar geçen hafta ons başına 20.50 dolar civarındaki "kilit destek" seviyesini aşağı yönde kırdı. Lozan, İsviçre'de MIG'nin kıdemli analisti Luc Luyet, metalin, 28 Haziran'dan bu yana en düşük seviye olan 18.23 dolar civarına inebileceğini kaydetti.

Luyet, raporunda, "Kısa vadeli teknik yapı, fiyatlar 20.92 dolardaki direnç seviyesinin altında kaldığı sürece negatif," dedi ve "20.50 dolardaki kilit desteğin kırılması, sonraki kilit destek olan 18.23 dolara doğru bir hareketi getirebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Spot gümüş ün ons başına 20.2254 dolar ile 9 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, bugün Londra saati ile 06:17'de, ons başına 20.4335 dolar seviyesinden işlem gördü. Fiyatlar bu yıl, bazı yatırımcıların kıymetli metallerin değer koruma özelliklerine olan güvenlerini yitirmeleri ile birlikte yüzde 33 değer kaybetti. Gümüş, 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi'nde, mısırdan sonra en kötü performans gösteren meta oldu.