Advertisement

Cebelitarık hükümetinin başkanı Fabian Picardo, "Cebelitarık karasularını ihlal eden İspanyol gemilerinin, terörist sanılarak yanlışlıkla vurulabileceğini" söyledi.

BBC Radyo 4'e konuşan Picardo, "Kendilerini hedef alınmış olarak bulabilirler çünkü gemi uluslararası hukuka aykırı birşey yapıyor olabilir ve terörist sanılabilir" dedi.

İngiltere, Cebelitarık sularında bir İspanyol gemisinin etüt çalışmaları yapmasının ardından İspanya'nın Londra Büyükelçisini dün Dışişleri Bakanlığı'na çağırmış ve olay kınanmıştı. "RV Ramon Margalef" adlı İspanyol gemisinin İngiliz Cebelitarık karasularında 18-19 Kasım'da 20 saatten fazla etüt çalışması yürüttüğü belirtilmişti.

İngiltere ile İspanya arasında uzun süredir devam eden Cebelitarık gerginliğiyle ilgili en son AB Komisyonu, İspanya'nın Cebelitarık'taki sınır kontrollerinin AB müktesebatına aykırı olmadığını bildirmişti.

Gerginlik, İspanyol balıkçıların Cebelitarık açıklarında avlanmalarının engellendiği iddiasıyla başlamıştı. Cebelitarık yetkilileri, denize yerleştirdikleri dev beton bloklarla doğal hayatın korunmaya çalışıldığını söylemiş, İspanyol yetkililer ise bloklarla balıkçılığın engellendiğini savunmuştu. Bunun üzerine İspanya, Cebelitarık sınırındaki güvenlik kontrollerini sıkılaştırmış ve sınırda uzun araç kuyrukları oluşmuştu.