Advertisement

ABD'de yaşam pahalılığı Ekim ayında son 6 ayın ilk düşüşünü gerçekleştirerek enflasyonun, Fed'in hedeflerinin altında kaldığı sinyalini verdi.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) daha ucuz enerji, kıyafet ve otomobil fiyatlarını yansıtarak yüzde 0.1 gerilerken, bir önceki ayın rakamı yüzde 0.2 yükselişe revize edildi. Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin tahmin medyanı bir değişiklik olmayacağı yönünde gerçekleşmişti. Volatilite gösteren gıda ve akaryakıt fiyatlarının yer almadığı çekirdek endeks yüzde 0.1 yükseldi.

Wal-Mart Stores Inc. ve Macy's Inc. gibi şirketler fiyatlarını artırmayarak tatil sezonu öncesi daha çok müşteri çekmeyi hedefliyor. Sınırlı enflasyon aynı zamanda Fed yetkililerine aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarını devam ettirmesi için zemin de sağlıyor.

Ameriprise Fiancial Inc. kıdemli ekonomisti Russell Price, "Enflasyon şu noktada uzak bir endişe. Fed'e varlık alımlarına devam etmesi için biraz daha alan veriyor" yorumunu yaptı.

TÜFE'ye yönelik tahminler yüzde 0.2'lik düşüş ile yüzde 0.2'lik artış arasında değişiklik gösterdi. Ekonomistler çekirdek endeksin yüzde 0.1 yükseleceği tahmininde bulundular.

Tüketici fiyatları Ekim ayı itibariyle sona eren 12 aylık periyodda yüzde 1 yükseldi. Çekirdek TÜFE ise yine aynı periyod boyunac yüzde 1.7 ilerleme kaydetti.

Enerji maliyetleri bir önceki aya göre yüzde 1.7 düştü ve son 6 ayın en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Düşüş daha ucuz akaryakıt, doğalgaz ve fuel oil'e işaret etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Kasım 2013 Çarşamba, 17:06 Misafir abd de stoklar artıyor işsizlik çok yüksek inşaat sektörü bariz bir düzelme yok ama piyasanın bu düşüş beklentisini hayretle seyrediyoruz...