Advertisement

-FOMC tutanakları: QE gelecek aylarda azaltılabilir

Fed'in 29-30 Ekim tarihinde gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarına göre, Fed yetkilileri aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarını önümüzdeki aylarda ekonominin gelişim göstermesiyle azaltabileceklerini söylediler.

Tutanaklara göre politika yapıcılar, genel olarak verilerin istihdamdaki gelişim görünümünde istikrara yönelik kanıtlar sunmasını bekliyor ve bunun gelecek aylarda teşviklerin azaltılmasını sağlayacağını düşünüyor.

-AMB mevduat faizini eksiye düşürebilir

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri mevduat faizini ilk defa negatife düşürmeye karar vermeleri durumunda, normalden daha düşük bir kesinti yapmayı düşünüyor.

Konuşmaların netlik kazanmadığını belirten ve adını gizli tutmak isteyen bir kişiye göre, politika yapıcılar şu anda sıfır olan faizi eksi yüzde 0.1'e düşürebilir.

-Fed/Bullard: QE'nin azaltılması Aralık'ta masada olacak

Bu yıl politika kararlarında oy hakkı bulunan, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, güçlü istihdam verilerinin tahvil alımlarının gelecek ay azaltılması ihtimalini yükseltebileceğini söyledi.

Bloomberg kanalına yaptığı açıklamalarda, "Azaltım kesinlikle ihtimal dahilinde, masada olacak. Fakat verilere bağlı" şeklinde konuşan Bullard, "Güçlü bir istihdam verisi Aralık'ta azaltım ihtimalini yükseltecektir" dedi.

-ABD'de perakende satışlar beklenenden çok yükseldi

ABD'de perakende satışlar Ekim ayında beklenenden daha fazla yükselerek tüketici harcamalarının hükümetin bir süre kapalı kalmasına rağmen harcamaya devam ettiği sinyalini verdi.

Bugün açıklanan resmi verilere göre Eylül ayında değişiklik göstermeyen perakende satışlar Ekim ayında yüzde 0.4 yükseldi. Bloomberg anketine katılan 86 ekonomistin tahmin medyanı ise yüzde 0.1 artış olarak gerçekleşti. Akaryakıt dışındaki satışlar yüzde 0.5 arttı.

-ABD'de tüketici fiyatları geriledi

ABD'de yaşam pahalılığı Ekim ayında son 6 ayın ilk düşüşünü gerçekleştirerek enflasyonun, Fed'in hedeflerinin altında kaldığı sinyalini verdi.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) daha ucuz enerji, kıyafet ve otomobil fiyatlarını yansıtarak yüzde 0.1 gerilerken, bir önceki ayın rakamı yüzde 0.2 yükselişe revize edildi. Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin tahmin medyanı bir değişiklik olmayacağı yönünde gerçekleşmişti. Volatilite gösteren gıda ve akaryakıt fiyatlarının yer almadığı çekirdek endeks yüzde 0.1 yükseldi.

-ABD'de 2. el konut satışları geriledi

ABD'de ikinci el konut satışları, kısıtlı konut miktarı ve yükselen mortgage faizerinin konut sektöründeki ivmeyi yavaşlatması ile, Ekim ayında son dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Satışlar yüzde 3.2 oranında azalarak 5.12 milyon yıllık orana gerilerken, bu seviye Haziran'dan bu yana en düşük olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan 72 ekonomistin tahmin medyanı satışların yüzde 2.9 gerileyerek 5.14 milyon olacağı yönünde gerçekleşmişti. Raporda ayrıca ABD hükümetinin 16 gün süren kısmi kapanmasının da veriye olumsuz etki yapmış olabileceği belirtildi.

-ABD hisseleri tutanakları fiyatlıyor

ABD hisseleri, Fed'in son toplantısının tutanaklarına göre, yetkililerin ekonominin ilerlemesi halinde aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarının önümüzdeki aylarda azaltılabileceğini söylemesiyle ile dalgalı seyrediyor.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.1'den az gerileyerek New York saati ile 14:08'de 1,786.81 puan oldu. Endeks erken saatlerde yüzde 0.4'e kadar yükselmişti. Dow Jones endeksi ise yüzde 0.1 düşüşle 15,946.99 puanda.

-ABD tahvil faizleri tutanaklar ile yükseldi

ABD 10 yıllık hazine tahvil faizleri, Fed'in son toplantısının tutanaklarına göre, yetkililerin ekonominin ilerlemesi halinde aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarının önümüzdeki aylarda azaltılabileceğini söylemesiyle iki aya yakın bir sürenin zirvesine tırmandı.

Gösterge 10 yıl vadeli tahvil faizi 5 baz puan yükselerek New York saati ile 14:07'de yüzde 2.76 oldu. Yüzde 2.75'lik Kasım 2023 vadeli tahvilin fiyatı ise 15/32, yani 1,000 dolar nominal değerde 4.69 dolar gerileyerek 99 29/32 seviyesine düştü. Faiz 12 Kasım'da yüzde 2.79 ile 18 Eylül'den bu yana en yükseğe çıkmıştı.

-Altın fiyatları 5 haftanın en düşüğünde

Altın fiyatları, Fed'in son toplantısının tutanaklarını açıklaması öncesinde yatırımcıların dikkatlerini Fed'in varlık alım programının görünümüne çevirmeleri ile birlikte, son beş haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.8 düşerek, yerel saat ile 10:44'te ons başına 1,263.80 dolara indi. Kontratın fiyatı erken saatlerde 1,255.30 dolar ile 15 Ekim'den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Ayrıca Comex'te işlemler gün içerisinde 20 saniye kadar durdu.

-Avrupa hisseleri ABD verileri ile çok değişmedi

Avrupa hisseleri, bugün açıklanacak olan Fed'in Ekim ayı toplantısı tutanakları öncesinde yatırımcıların ABD'de beklenenden iyi gelen perakende satışlar ve beklenenden fazla gerileyen konut satışlarına ağırlık vermesiyle yatay bir seyir izledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek günü 322.91 puandan kapattı. Gösterge endeks dün 5 yılın zirveinden gerilerken, bu yılın kazançlarını da yüzde 15'e indirdi. Bloomberg verilerine göre Stoxx 600, tahmini kazançlardan 15.1 kat daha fazla işlem görürken, son on yılın ortalaması olan 12.1 kat kazancı geçti.

-WTI petrol stok verisi öncesi sakin seyrediyor

Aralık vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex elektronik işlemlerde 20 sent artarak Londra saati ile 13:39'da 93.54 dolar oldu. Daha aktif işlem gören Ocak vadeli kontratlar ise 23 sent yükselerek 94.12 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 41 aşağısında seyretti.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 41 sente varan artışlarla ICE Futures Europe Borsasında 106.51 dolar oldu. Brent petrol ile WTI petrol arasındaki fiyat farkı 12.66 dolar olarak gerçekleşirken, dün 13.03 dolar olan bu fark kapanış rakamları göz önüne alındığında bir haftanın en dar seviyesi olarak gerçekleşmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Kasım 2013 Perşembe, 01:37 Misafir fed alıma devam edecegiz derse şaşırmam, altın 1 ay sonra 95 tlyi görür.