Advertisement

Fed New York Başkanı William C. Dudley, kendisinin teşviklerin azaltımını desteklemesini sağlayacak sürdürülebilir istihdam kazançları için daha hızlı büyümenin gerekli olduğunu söyledi.

New York'ta muhabirlere konuşan Dudley, "Eksik malzeme, 'Aslında büyüme oranlarında, istihdam piyasasındaki ilerlemelerin sürdürülmesini sağlayacak bir hızlanmayı görmemiş olmamız' " ifadelerini kullandı.

Mali politikanın neden olduğu aşağı yönlü baskının uzaklaşmasıyla, büyümenin güçleneceğinden ümitli olduğunu dile getiren Dudley, ABD'nin ekonomik büyümesinin gelecek yıl ve 2015'te hız kazanacağını öngördü. Politika yapıcılar, istihdam piyasasında ciddi bir ilerleme görünümü elde edilinceye kadar, şu anda aylık 85 milyar dolarda seyreden tahvil alımlarını sürdüreceklerini belirtti.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) de başkanı olan New York Fed Başkanı, rekor düzeydeki teşvikleri destekledi ve önümüzdeki yıl için yüzde 2.5 ila 3 büyüme, 2015'te ise biraz daha hızlanma öngördü.

Tahminlerin etrafında çok fazla belirsizlik olduğunu söyleyen Dudley,  ekonominin gidişatına göre hareket edeceklerini ifade etti.

Enflasyonun kademeli olalrak yüzde 2 hedefine ilerleyeceğini, ancak bu seviyenin önümüzdeki yıl yakalanmayacağını tahmin eden Dudley, enflasyonun birçok yıl sorun teşkil etmeyeceğini söyledi.

FOMC, tahvil faizlerinde sert bir artışa neden olmadan tahvil alımlarını azaltmanın yollarını görüşüyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke önceki gün Fed'in muhtemelen hedef faizleri, parasal genişlemenin sonlandırılmasının ardından düşük tutulacağını belirtmişti.