Advertisement

Kapsamlı reform paketini uygulamaya koymaya hazırlanan Çin'in merkez bankası, ülkenin, Döviz varlıklarını artırmaktan artık yarar görmediklerini söyleyerek, politika yapıcıların, yuanın değerlenmesini sınırlayan dolar alımlarını kontrol altına alacağı sinyallerine bir yenisini daha eklemiş oldu.

Çin Ekonomistleri Forumu'nda konuşan Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yi Gang, "Döviz rezervlerini artırmak artık Çin'in çıkarına değil" ifadelerini kullandı. Komünist Parti genel kurulunun sonrasında reformları açıklayan rehberde merkez bankası başkanı Zhou Xiaochuan, bankanın öncelikli olarak normal yuan müdahalelerini sonlandıracağını ve yuanın günlük işlem limitini genişleteceğini yazdı. Yi ve Zhou, değişikliklerin zamanlamasına ilişkin bir detay vermedi.

Çin'in döviz rezervleri 3. çeyrekte 166 milyar dolar artarak 3.66 trilyon dolara seviyesine ulaştı ve rekor kırdı. Bu rakam, diğer herhangi bir ülkenin 3 katından daha fazla ve Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın GSYH'sinin üzerinde. Bu artış, Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı endişesiyle Brezilya'dan Hindistan'a gelişen piyasalardan sermaye çıkışları olmasına rağmen Çin'in varlıklarına para girişi olduğuna işaret etti.

Devlet Döviz Yönetimi başkanı da olan Yi, konuşmasında yuanın değerlenmesinin, Çin'de zarar verdiğinden daha fazla sayıda kişiye yarar sağladığını söyledi.