Advertisement

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, bugün para politikası toplantısında varlık alım programını genişletmekten kaçınan Japonya Merkez Bankası'nın yüzde 2 enflasyona ulaşmak için belirlediği zaman dilimini ertelemesinin gerekeceğini tahmin ediyor.

Ankete katılan 37 analistin 22'Si, BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda'nın yönetim kurulunun, Nisan'da belirlenen hedefi değiştireceğini düşünüyor. JPMorgan Chase&Co., zaman diliminin Nisan 2016'da başlayacak mali yıla genişletilmesini öngören değişikliğin önümüzdeki yılın Nisan ya da Haziran'ında açıklanabileceğini öngörüdü. BOJ bugün parasal tabanını yıllık bazda 60-70 trilyon yen genişleteceği sözünü tekrarladı.

Japonya'nın geçtiğimiz çeyrekteki ekonomik yavaşlaması ve Nisan'da devreye girecek olan satış vergisi artışının tüketimi olumsuz etkileme ihtimali, Abenomi'nin hızını kaybedeceği ve deflasyondan çıkmayı başaramama riskini öne çıkardı. BOJ geçtiğimiz ay Nisan 2015'te başlayacak mali yılda temel enflasyon göstergesinin yüzde 1.9 artacağını öngörürken, ekonomistler bu değerlendirmeye karşı çıktı.

BOJ'un önce hedefinin zaman dilimini genişleteceğini öngören Barclays Plc'nin  Japonya başekonomisti Kyohei Morita, "Hedefin yüzde olan rakamsal kısmının revize edilmesi ya da bundan vazgeçilmesi, piyasada geri düşüşü tetikleyeceğinden, başarısız bir adım olur" dedi.

Merkez bankası Nisan'da 2 yıl gibi sürede, hedefi tutturacağını söylemişti.