Advertisement

Bakır, Fed'in son toplantısının tutanaklarının varlık alımlarının önümüzdeki aylarda azaltılabileceğinin sinyalini vermesinin ardından değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.7 kadar düşerek ton başına 6,950 dolara kadar indikten sonra, Tokyo saati ile 11:34'te 6,959 dolara geldi. Metal bu yıl yüzde 12 düştü.

Fed'in dün açıklanan Ekim ayı toplantı tutanaklarına göre, politika yapıcıları ekonomik verilerin istihdam piyasasında daha da iyileşmeyi göstereceğini bekliyorlar ve bunun da varlık alımlarının azaltılmasını garanti edeceğini kaydediyorlar. Metal Şanghay'da, dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'de  imalat sanayi verisinin açıklanmasının ardından güniçi en düşük seviyesinden biraz yükseldi.

Tokyo'da emtia aracı kurumu Fujimoto Co.'nun analisti Kazuhiko Saito, "Yatırımcılar, Ekim ayı toplantı tutanaklarının açıklanmasının ardından, Fed'i varlık alımlarını azaltmaya başlamasının azamanlaması üzerinde odaklandı," dedi ve Çin imalat sanayi verisinin beklenenin altında kaldığını ve halen ılımlı büyümeyi işaret ettiğini sözlerine ekledi.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in açıkladığı Çin öncü imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI), Kasım ayında 50.4 seviyesinde gerçekleşti. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 50.8 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Bu verinin Ekim ayı final seviyesi 50.9'du. 50 seviyesinin altındaki değerler, sektörde daralmayı, üzerindekiler ise genişlemeyi işaret ediyor.

Şubat vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, veri açıklanmadan önce yüzde 0.9 kadar düştü ve verinin ardından yüzde 0.6 aşağıda ton başına 50,040 yuan (8,212 dolar) seviyesindeydi.

Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 kayıpla pound başına 3.161 dolara geriledi.

LME'de, kurşun da değer kaybederken, aluminyum, nikel, çinko ve kalay fazla değişmedi.