Advertisement

(14:51'de güncellendi)

Para politikalarındaki farklılaşmanın, Japonya ve ABD'nin Hazine tahvillerinin getirileri arasındaki farkı Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine çıkarmasıyla yen, dolar karşısında 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Japonya Merkez Bankası para politikasında değişiklik yapmazken, Fed'in toplantı tutanakları, parasal genişleme önlemlerinin önümüzdeki aylarda azaltılacağının sinyalini vermesiyle yen, diğer 16 büyük para biriminin 15'i karşısında değer kaybetti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin konuşmasında negatif faiz oranı söylentilerini azaltmasıyla euro yükseldi. Avustralya doları, merkez bankası yönetim kurulu üyelerinden Glenn Stevens'in müdahale konusunda açık fikirli olduğunu söylemesi ile geriledi.

Societe Generale SA Döviz stratejisi yöneticisi Alvin Tan, "ABD tahvil faiz faizlerinde dün ne olduğuna bakarsak, doların yen karşısındaki hareketliliği anlam kazanıyor. QE'nin azaltılması kesinlikle gündemde. Japonya merkez bankası toplantısı da hemen hemen beklediğimiz gibiydi" dedi.

Yen, dolar karşısında erken saatlerde 100.93 düzeyinden 10 Temmuz'dan bu yana en düşüğünü kaydetmesinin ardından New York saati ile 07:10 itibariyle yüzde 0.8 aşağıda 100.78 yenden işlem gördü. Japon yeni, euro karşısında dün 135.95 ile dört yılın en düşüğüne gerilemesinin ardından bugün yüzde 0.9 zayıflayarak 135.72 düzeyine geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.2 yükseldi ve 1.3469 dolar seviyesinde.

ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi ile Japonya'nın aynı süreli tahvillerinin faizi arasındaki fark dün, yüzde 2.19 ile 12 Eylül'den bu yana en yüksek düzeyini kaydetti.

(14:51'de güncellendi)