Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin yorumları sonrasında doların euro karşısında zayıflaması ile son beş ayın en düşüğünden toparlandı.

Petrol vadelileri Draghi'nin konuşması sonrasında, New York işlemlerinde yüzde 0.5'e varan düşüşleri toparlayarak yüzde 0.4 kadar yükseldi. Düşük dolar, klasik bir şekilde enflasyona karşı korunmak amacıyla petrolün daha çekici hale gelmesini sağlıyor. Fiyatlar ayrıca, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın altı adet havan mermisinin Irak ve Kuveyt sınırında boş bir araziye düştüğünü açıklamasıyla da yükseldi. WTI petrol ile Brent petrol arasındaki korelasyon ise dokuz ayın en zayıf seviyesine geriledi.

Global Risk Management analistlerinden Michael Poulsen, havan mermisi saldırısı ile ilgili, "Şu anda endişelenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum, fakat tekrarlanması ya da misilleme yapılması durumunda kesinlikle petrol fiyatlarına direkt etki yapacaktır" dedi.

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex elektronik işlemlerde 35 sent kadar yükselerek 94.20 doları görürken, New York saati ile 13:23'te 94.07 dolardan işlem gördü. Kontrat 18 Kasım'da 93.03 dolardan 31 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyeye gerilemişti. Dün vadesi dolan Aralık vadeli kontrat ise 93.33 dolardan kapandı. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 49 altında gerçekleşti. Fiyatlar bu yıl yüzde 1.9 yukarıda seyrediyor.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 52 sent kadar yükselerek 108.58 dolar oldu. Brent petrol ve WTI petrol arasındaki fiyat farkı 14.37 dolar olurken, fark dün 14.21 dolar olarak gerçekleşti.

(16:50'de güncellendi)