Advertisement

Bloomberg Küresel Anketi'ne göre, Londra ve Çin'deki konut piyasaları, internet ve sosyal medya hisselerinde varlık balonları oluşuyor.

Bloomberg kullanıcısı yatırımcı, analist ve traderların yüzde 82'si, internet ve sosyal medya hisselerinin ya sürdürülemez seviyelerde ya da o noktaya yakın olduğunu söyledi. Ankete katılanların yüzde 73'ü Çin'deki konut fiyatları ve yüzde 69'u da Londra'daki konut fiyatları için aynı şekilde düşünüyor. Analistler, yalnızca yüzde 31'lik kesimin fiyatların aşırı yüksek seviyelere tırmandığını düşündükleri ABD'deki konut piyasası içinse çok endişeli görünmüyor.

Likiditenin hâlen çok fazla olduğunu ve merkez bankalarının fiyatları yükseltmeye devam ettiğini söyleyen Londra'daki Societe Generale SA'nın stratejistlerinden Kenneth Broux, "Emlak kesinlikle balon adayı" dedi.

Anket, kredilerden kaynaklanan finansal krizden bu yanaki 5 senede yatırımcıların portföyleri ve politika yapıcılar için sıkıntı yaratabilecek spekülatif aşırılıkları ayırt ettiklerini ortaya koyuyor.