Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi bugün Berlin'de yaptığı konuşmada faiz indiriminin "bazı endişeler" yarattığının farkında olduklarını söyledi.

"Benim söylediklerimden negatif mevduat faizi ithimaline yönelik bir anlam çıkarmaya çalışmayın" diyen Draghi, "Bu son para politikası toplantısında tartışılmıştı ve o zamandan beri yeni bir gelişme yok. Bunu açıkça ortaya koyayım" açıklamasını yaptı.

Konuyla ilgili iki merkez bankası yetkilisine göre ise politika yapıcılar deflasyonu engelleyebilmek için daha fazla teşviğin gerekmesi durumunda normalden daha ufak bir mevduat faiz indirimi yaparak eksi 0.1'e çekmeyi planlıyorlar.

"Endişelerden bir tanesi bu indirimin bölgedeki farklı ülkelerde yaratacağı etki" diyen Draghi, "Fakat 17 üyeli bir birlik için para politikası yapmanın sadece bir ülke için para politikası yapmaktan daha zor olduğunu anlamak da önemli" ifadelerini kullandı.

Euro Bölgesi'nde bir kaç aydır "yavaş çekimde" bir enflasyona şahit olduklarını belirten Draghi, "Zayıf ekonomik ve parasal dinamikler de göz önüne alındığında son zamanlardaki veriler uzun bir düşük enflasyon dönemini tecrübe edebileceğimiz ihtimalini ortaya çıkarıyor" dedi.

Draghi, "Bugün Euro Bölgesi'nin toparlanma yolunda yavaşça ilerlediğini görüyorum. Son zamanlardaki veriler ufak ufak ekonomik büyümenin yeniden kendisine geldiğini fakat zayıf, kırılgan ve dengesiz olduğunu gösteriyor. Ayrıca bütün riskleri aşağı yönlü görüyoruz" açıklamalarını yaptı.

Ekonomik büyümenin yeniden başlamasının reform çabalarının göz ardı edilebileceği anlamına gelmemesi gerektiğinin altını çizen Draghi, işsizliğin hâlâ "kabul edilemeyecek" seviyede olduğunu dile getirdi.