Advertisement

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yılın 3. çeyreğinde de mobil pazardaki artışın devam ettiğini belirterek, "Türkiye'de internet abone sayısı 34 milyonu aştı. Bu alanda 2023 için öngördüğümüz 30 milyon abone hedefi, 10 yıl erken aşılmış oldu" dedi.

Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan, bilişim sektöründe 2013 yılı 3. çeyrek değerlendirme raporunu açıkladı.

Dünyada, gelişmişlik düzeyini ölçme metotlarının tamamen değiştiğini ve bilişim alanındaki gelişmelerin belirleyici olduğuna dikkat çeken Yıldırım, dünyada en yüksek katma değeri elde etmenin tek yolunun bilişimden geçtiğini belirtti.

Türkiye'nin bu bilinçle hareket ederek, önüne bilgi toplumu hedefini koyduğunu ve bu doğrultuda gerekli altyapı ve düzenlemeleri yaptıklarını anlatan Yıldırım, "Kısa sürede de bunun meyvelerini almaya başladık. Türkiye'de internet abone sayısı 34 milyonu aştı. Bunun 25,4 milyonu mobil internet kullanan abonelerdir. 2023 yılında 30 milyon genişbant abone sayısına ulaşma hedefi koymuştuk. Bu hedefi 10 yıl erken aşmış olduk" diye konuştu.

- "Mobil pazarın her alanında artış sürüyor"

Yıldırım; mobil pazarın her alanında artışın devam ettiğini belirterek, sabit telefon abone sayısının 13,6 milyona, mobil abone sayısının 68,9 milyona, 3G mobil abone sayısının 47,5 milyona yükseldiğini kaydetti.

Faturalı abone sayısındaki artışa da dikkati çeken Yıldırım, mobil abonelerin yaklaşık yüzde 60,1'inin ön ödemeli abone, yüzde 39,9'unun faturalı abonelerden oluştuğunu belirtti. Yıldırım, son bir yıl içerisinde faturalı abonelerin oranının yüzde 36,4'ten yüzde 39,9'a çıktığını ifade etti.

Türkiye'de yılın 2. çeyreğinde 25,6 TByte olan mobil internet kullanım miktarının, 3. çeyrekte 38,99 TByte olarak gerçekleştiğini bildiren Bakan Yıldırım, toplam sabit genişbant internet kullanım miktarının ise yaklaşık 755.797 TByte olduğunu, bunun yaklaşık yüzde 90'ının veri indirme, yüzde 10'unun ise veri yükleme şeklinde kullanıldığını kaydetti.

Yıldırım, 15 Kasım 2013 itibariyle toplam 62 milyona yakın numara taşıma işlemi gerçekleştirildiğini belirterek, şunları söyledi:

"2013 yılı üçüncü çeyrekte toplam mobil trafik hacmi 48 milyar dakikayı aştı. Bir önceki üç aylık döneme 47,76 idi. 2013 yılı üçüncü üç aylık dönemde toplam SMS sayısı yaklaşık 44,6 milyar olarak gerçekleşti.

Yılın üçüncü çeyreğinde 340 dakika olan ortalama aylık mobil kullanım süresi ile Türkiye, Avrupa'da en fazla mobil telefon görüşmesi yapan ülke olma konumunu sürdürüyor. Bir önceki dönemde 323 dakika civarındaydı.

Aynı dönemde mobil işletmeciler 619 milyon lira düzeyinde yatırım gerçekleştirdi. Bir önceki dönemde 405 milyon lira seviyelerindeydi. Yine yılının üçüncü üç aylık döneminde mobil gelirler yaklaşık 4,81 milyar lira olarak gerçekleşti. Bir önceki üç aylık dönem 4,45 milyar lira idi.''

- "Bilişim sektöründeki yatırımlarda hız kesmiyoruz"

Yıldırım, 2002'de 11 milyar dolar olan sektör cirosunun, 45 milyar dolar seviyelerine yükseldiğini ifade ederek, bilişim sektöründe yatırımlara hız kesmeden devam edildiğini kaydetti. Bakan Yıldırım, sektörde faaliyet gösteren tüm işletmecilerin toplam gelirlerinin 2013 üçüncü çeyreği için yaklaşık 7.9 milyar TL düzeyinde gerçekleştiğini belirtti.

AA