Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Belki önümüzdeki süreçte bir Bağdat ziyaretimiz veya bir Basra ziyaretimiz olabilir. Orada ilgili yetkili arkadaşlarla görüşme durumumuz olabilir. Bunların her birini planlıyoruz. Gerek Türkiye'nin ihtiyacının karşılanması gerekse Irak'ın normalleşmesi adına işler tesis etmeye çalışıyoruz" dedi.

Yıldız, Melikgazi Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı.

Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Paris'teki Uluslararası Enerji Ajansı Toplantısının sorulması üzerine, Türkiye'nin 40 yıl boyunca ilk kez dönem başkanlığını aldığı bir Uluslararası Enerji Ajansı Toplantısı yapıldığını söyledi.

Yıldız, toplantının başarılı geçtiğini belirterek, kaya gazının dünyayı nasıl etkileyeceğini ve tüketiciler ile üreticiler arasındaki ilişkiyi ele aldıklarını belirtti.

Kaya gazının önemine dikkati çeken Yıldız, "Şu görülüyor, ABD bu kaya gazını bulmasıyla beraber enerji maliyetlerini kendi ülkesi adına olumlu yönde etkiledi. Şu anda AB üyesi ülkelerin 3'te biri fiyatına, Japonya'nın ise neredeyse 6'da 1'i fiyatına bu gazı kullanıyor. Türkiye'nin özellikle Konacık'ta 4 bin metre Shell'le birlikte yapacağı bir kuyu var. Şu anda 2 bin 500 metrelere geldik. İkinci bir kuyu daha bulacağız. Trakya'da da tek başımıza bunu yapacağız" diye konuştu.

Yıldız, bir yandan da kaya gazının teknolojisini transfer etmeye çalıştıklarını belirterek, "Türkiye'de varsa Edirne'de, Doğu Anadolu'da, Güneydoğu Anadolu' da bunların her birisini değerlendirmeye çalışıyoruz. Tabii gerçekçi olmamız lazım. Türkiye bir petrol ülkesi, bir doğalgaz ülkesi değil belki ama ihtiyacımızın önemli bir kısmını karşılamak üzere çalışıyor ve gayret ediyoruz. Şimdiden net bir rakam söylemek ileriye doğru mümkün olmayabilir. Bu kuyuların sayısını arttırdıkça, sondajlarımızı arttırdıkça rakamların daha da net ortaya çıkacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

- ABD Enerji Bakanı ile görüşmeler

ABD Enerji Bakanı ile yapılan toplantıların sorulması üzerine ise Bakan Yıldız, şunları kaydetti:

"Bir dizi görüşme yaptık, yaklaşık 3 ayrı toplantı yaptık. Özellikle Kuzey Irak'taki, Türkiye'nin özel hukuk hükümlerine tabii kamu şirketlerinin veya özel şirketlerin yaptığı sözleşmelerle alakalı kendisine soru sorulduğunda 'Tabii ki böyle bir konuda Türkiye'yi destekliyoruz' dediler. Belki önümüzdeki süreçte bir Bağdat ziyaretimiz veya bir Basra ziyaretimiz olabilir. Orada ilgili yetkili arkadaşlarla görüşme durumumuz olabilir. Bunların her birisini planlıyoruz. Yaptığımız işlerle gerek Türkiye'nin ihtiyacının karşılanması gerekse Irak'ın normalleşmesi adına işler tesis etmeye çalışıyoruz. Ben inanıyorumki Iraklı kardeşlerimizle, komşu ve dost ülkeyle beraber yapacak çok fazla işimiz var. Buradan hem Irak kazançlı çıkacaktır hem de Türkiye kazançlı çıkacaktır. Irak'taki her kardeşimizin bu paydan adil şekilde yararlanabilmesi için de tabi ki sözleşmelerimize de dikkat etmeye çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreç daha iyi bir Irak Türkiye ilişkisi ve daha iyi bir Türkiye Irak enerji ilişkisi olacaktır. Bunu hep birlikte göreceğiz."

- İran'ın nükleer faaliyetleri

"İran ile yıllardır süren nükleer krizle ilgili Cenevre'de 5 artı 1 ülkelerin bir toplantı yaptığının" hatırlatılması üzerine ise Yıldız, toplantıda bir sonuca varılmasını temenni ettiğini söyledi.

Toplantının bir aşama olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 4-5 yıldan bu yana özellikle İran nükleer faaliyetleriyle alakalı sürdürülebilir davranışın bu en son gelinen nokta olduğunu söylemiştik. Ama bugün değil o zamandan söylemiştik. Çünkü Türkiye bu ülkelerin arasında komşu olan tek ülke. Yani zarar da görecekse fayda da görcekse bundan en fazla Türkiye etkilenir. Biz dünyadaki barış adına, gerginliğin azaltılması adına bu anlaşmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Beki ilk anda istenilen sonuç elde edilemiyor olabilir. Olsun bu bir aşamadır. Dünyada gerginliklerle, savaşlarla, terörle bir noktaya gelinemeyeceği son derece netleşti. İran gerginliğinin de özellikle bu yaptırımların iyi bir noktaya doğru gitmesi hem bölgeye katkı sağlayacaktır hem de Türkiye'ye katkı sağlayacaktır. Ben sürdürülebilir davranışa geçeceğimize inanıyorum."

Bakan Yıldız, toplantı öncesi Melikgazi Belediyesi Çocuk Meclisine aday olan çocuklarla sohbet ederek adaylık süreçlerinde yapacaklarıyla ilgili bilgi aldı.

AA