Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Biz Kuzey Irak ile şu ana kadar yapılan çalışmalar içerisinde bir mutabakata vardık. Bu mutabakat önemlidir. Irak'ın tamamına hitap eden bir mutabakattır" dedi.

Kürdistan-Irak Petrol ve Doğalgaz Konferansı'nda konuşan Yıldız, Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile üçlü olarak, basın toplantısında söyleyecekleri metin üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, bir yanlış anlaşılmaya yol açmaması için metni üç ayrı dilde hazırladıklarını belirtti.

Türkçe, İngilizce ve Arapça hazırlanan metni okuyan Yıldız, "Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminden Türkiye'ye petrolün ticari ihracatı için Irak merkezi hükümetinin de rızasını almayı ve bütün tarafların yararına olacak üçlü bir işbirliği projesi başlatmayı arzuluyoruz. Bizim ortak metnimiz budur" diye konuştu.

Türkiye'nin enerjinin bir barış gerekçesi olması yönündeki çabalarını sürdüğünü belirten Yıldız, ''Irak, yer altındaki zenginliğini çıkarttığı ve ürettiği kadar normalleşmesini sürdürecektir. Irak'ın toprak bütünlüğü ve muhafaza edilmelidir'' dedi.

Yıldız, dün Bağdat'ta Başbakan Yardımcısı Sehristani ve Petrol Bakanı Luaibi ile bir araya geldiklerini hatırlatarak şöyle devam etti:

''Yürüyen bu surecin üçlü mekanizmayla yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Irak merkezi hükümetinin de rızasını alarak bu sürecin yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz. Biz şu ana kadar yaptığımız görüşmelerde Kuzey Irak'la bir mutabakat sağladık. Bu Irak'ın tamamına hitap eden bir mutabakattır. Mevcutta çalışan Kerkük Yumurtalık boru hattının daha yüksek kapasiteyle çalışması, bölgeye ciddi bir zenginlik getirecektir. Dün Iraklı mevkidaşlarımla Basra petrollerinin de Ceyhan'a ulaşmasıyla ilgili ana boru hattını da görüştük ve biz bu projede olabileceğimizi kendilerine ilettik. Buradaki 400 km eksik bölümün de tamamlanmasıyla güneyden kuzeye daha sağlıklı bir petrol iletimi yapılmış olacaktır. Bu surecin sağlıklı şekilde tamamlanması son derece önemli.''

Türkiye'nin bu sürecin devamında yine nezaketini ve tutarlılığını koruyacağını dile getiren Yıldız, ''Irak merkezi hükümetinin bu süreçteki en önemli endişelerinden biri, petrol miktarının ölçülmesiydi. Bu konuda Somo veya Merkezi Irak hükümetinin belirleyeceği kişilerin de olabileceğini söylüyoruz. Biz varlıkta mı yoksa yoklukta mı buluşacağız. Bizim varlıkta buluşmamız lazım. Enerji sektörü gerginliğin, sıkıntının gerekçesi olmamalıdır. Türkiye bölgesinde geliştirdiği bütün girişimlerde buna dikkat etmektedir'' diye konuştu.

-''İnşallah 7-8 milyon varillere ulaştığı günleri göreceğiz''-

Yıldız, kırgınlıklara yol açmadan ve mutlaka rızalar alınarak bu süreç yürütülmelmesi gerektiğini vurgulayarak, ''İnşallah 7-8 milyon varillere ulaştığı günleri göreceğiz. Diyarbakır'da Sayın Başbakanımızla Sayın Barzani'nin bir araya gelişi bu işin yalnızca ekonomik değil, sosyal bir yönü olduğunu da gösterdi. Biz Irak'ı bir bütün ve ayrılmaz bir parça olarak görüyoruz. Bizim Kuzey Irak'la yaptığımız sözleşmeler ve merkezi hükümetle yaptığımız anlaşmalar Irak'ın normalleşmesine büyük katkı sağlayacaktır'' diye konuştu.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Aralık 2013 Pazartesi, 23:00 Misafir kusura bakmayın sayın bakan...ancak o bölgenin petrolu zaten türkiyenin de hissedar olduğu bir petrol değil mi. bu konularıda millete anlatsanız artık..