Advertisement

İngiltere'de imalat sanayi Kasım ayında, tahmin edilenden daha fazla genişledi ve bu durum, toparlanmanın yılın son çeyreğinde ivmesini koruduğunu işaret ediyor.

İngiltere'de imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayında, Ekim ayındaki revize 56.5 seviyesinden 58.4'e çıktı ve Şubat 2011'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bloomberg'in anketine katılan 30 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 56.1 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Öte yandan veriler, talep ve istihdamın da geçen ay arttığını gösterdi.

İngiltere Merkez Bankası geçen ay tahminlerini yükseltti ve ekonomik büyümenin üçüncü çeyrekte yüzde 0.8'e hızlanmasının ardından, toparlanmanın kök saldığını kaydetti. Bu durum, 5 Aralık'ta yeni projeksiyonlarını ve mali planlarını açıklamaya hazırlanan Maliye Bakanı George Osborne'un elini güçlendiriyor.

Londra'da Berenberg Bank ekonomisti Rob Wood, "İngiltere'nin toparlanması büyük oranda içerinden kaynaklanıyor ve gevşek para politikası ve azalan belirsizlikten yönünü buluyor," dedi ve "Şimdilerde İngiltere'nin temel ihracat pazarları olan Euro Bölgesi ve ABD'de toparlanmaya başlıyor ve ticaret akışı da iyileşmeli" şeklinde görüş bildirdi.