Advertisement

(21:51'de güncellendi)

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin üst üste üçüncü aylık kazancı tamamlamasının ardından, yatırımcıların bugün açıklanan tatil dönemi perakende satış verisini değerlendirmesi ve ISM imalat sanayi endeksinin beklenenden iyi gelmesi ile dalgalı bir seyir izliyor.

EBay Inc., Kara Cuma'da internet alışverişinin arttığını gösteren veriler ile yüzde 2.7 yükseldi. Gap Inc. ve Best Buy Co. yüzde 1.9'un üzerinde değer kazandılar. Dünyanın en büyük ikinci altın üreticisi Newmont Mining Corp., altının fiyatının düşmesiyle yüzde 3.2 değer kaybetti. 3M Co. ise Morgan Stanley'in hisse notunu düşürmesi ile yüzde 3.2 kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek New York saati ile 13:39'da 1,809.68 puan olurken, erken saatlerde yüzde 0.2'ye varan kayıplar yaşadı. Dow Jones endeksi ise 21.77 puan, yani yüzde 0.1 düşüşle 16,064.64 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 17 aşağısında seyretti.

First Citizen BancShares Inc. şef yatırım yetkilisi Eric Teal, "Ekonomik veriler küresel çapta bir toparlanma çizgisinde olduğumuzu işaret etmeye devam ediyor. Verilerin, enflasyon ya da erken bir teşvik kesintisi ile ilgili endişelerimizi giderecek oranda güçlü olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

S&P 500 Endeksi, Fed'in ekonomik genişlemenin üçüncü turunu azaltmaması ile geçtiğimiz ayda yüzde 2.8 yükselirken, bu yıl genelinde ise yüzde 27 tırmanarak, 1998'den bu yana en iyi yıllık performansına hazırlanıyor. Endeks Kasım ayı içerisinde, istihdam ve Tüketici Güveni verilerinin ekonomik büyümeye olan güveni artırması ile, üst üste sekizinci haftalık kazancı tamamlayarak 10 yıla yakın bir sürenin en uzun haftalık kazanç periyodunu gerçekleştirdi.

(21:51'de güncellendi)