Advertisement

-ABD'de ISM endeksi beklenenden yukarıda

ABD'de ISM İmalat Endeksi, bugün açıklanan verilere göre bir önceki ayda 56.4 iken Kasım ayında 57.3'e yükseldi.

Bloomberg anketine katılan 77 ekonomistin tahmin medyanı endeksin 55.1'e gerileyeceği yönündeydi. Tahminler 53.5 ile 57.5 arasında değişiklik gösterdi. İmalat sanayi, ekonominin yüzde 12'sini oluşturuyor.

-Avrupa'da imalat sanayi genişliyor

Euro Bölgesi'nde imalat sanayi Kasım ayında, bölgenin en büyük ekonomisi Almanya'nın öncülüğünde, ilk açıklanan rakamın üzerinde büyüdü.

Londra merkezli Markit Economics'in açıklamasına göre, Euro Bölgesi imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayında, Ekim ayındaki seviyesi olan 51.3'ten 51.6'ya yükseldi. Bu, Kasım ayı için ilk açıklanan rakam olan 51.5'in üzerinde. Bu veri, 5 aydır 50 seviyesinin üzerinde seyrederek genişlemeyi işaret ediyor.

-İngiltere'de imalat sanayi hızlı büyüdü

İngiltere'de imalat sanayi Kasım ayında, tahmin edilenden daha fazla genişledi ve bu durum, toparlanmanın yılın son çeyreğinde ivmesini koruduğunu işaret ediyor.

İngiltere'de imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayında, Ekim ayındaki revize 56.5 seviyesinden 58.4'e çıktı ve Şubat 2011'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bloomberg'in anketine katılan 30 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 56.1 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Öte yandan veriler, talep ve istihdamın da geçen ay arttığını gösterdi.

-Çin "halka arz" yasağını kaldırıyor

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in sermaye piyasaları regülatörü, yetkililerin, ilk halka arzlarda 1 yıldır devam eden yasağı kaldırmaya hazırlanmasıyla, 50 yeni şirketin Ocak sonuna kadar yeni hisse satmaya hazır olacağını söyledi.

Çin Sermaye Piyasaları Düzenleme Komisyonu'nun 30 Kasım'da internet sitesinden duyurduğu açıklamada, ilk kez halka arz edilmeyi bekleyen 760 şirketin incelenmesinin yaklaşık 1 yıl alacacağı belirtildi. Regülatör aynı zamanda ters şirket evliliklerinde yeni düzenlemeler çıkardı ve şirketlerin imtiyazlı hisse satabilmesine yönelik deneme programa başlayabileceğini açıkladı.

-Greenspan: Balon yok, sorun Washington

Başta ABD'de olmak üzere, dünya genelinde hisse senedi piyasalarının rekor seviyeleri kaydetmesinin ardından yatırımcılar, hisselerde balonlaşma olup olmadığını merak ediyor. Ancak Eski Fed Başkanı Alan Greenspan, bir balon oluşmadığını düşünüyor.

Fox Business Network'e konuşan Greenspan, bu düşüncesini gerekçelendirirken, ortalama bir yatırımcılnın, adi hisselere yatırım yapması için talep ettiği kazanç oranı olan hisse senedi primlerinin, hâlen normal seviyenin olduğunu söyledi.

-ABD hisseleri veriler ile dalgalanıyor

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin üst üste üçüncü aylık kazancı tamamlamasının ardından, yatırımcıların bugün açıklanan tatil dönemi perakende satış verisini değerlendirmesi ve ISM imalat sanayi endeksinin beklenenden iyi gelmesi ile dalgalı bir seyir izliyor.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek New York saati ile 13:39'da 1,809.68 puan olurken, erken saatlerde yüzde 0.2'ye varan kayıplar yaşadı. Dow Jones endeksi ise 21.77 puan, yani yüzde 0.1 düşüşle 16,064.64 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 17 aşağısında seyretti.

-Avrupa hisseleri "İspanya" ile geriledi

Avrupa hisseleri, kazancın üçüncü ayını tamamlamasının ardından, İspanya'da imalat sanayiinin geçtiğimiz ayda beklenmedik şekilde düşmesi ile geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek günü 324.10 puandan kapattı. Gösterge endeksi, dünya genelindeki merkez bankalarının faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde tutacaklarını belirtmeleriyle, Kasım'da yüzde 0.9, yıl genelindeyse yüzde 16 yükseldi.

-Altın "imalat" sonrası düştü

Altın New York'ta, ABD ekonomisinin güçlenmekte olduğuna ilişkin işaretlerin Fed'in parasal teşviği yavaşlatmaya hazır olduğu spekülasyonunu güçlendirmesinin ardından, Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.7 düşerek ons başına 1,228.70 dolara geriledi ve 8 kasım'dan bu yana en sert düşüşüne yönlendi. Fiyatlar ons başına 1,224.60 dolar ile 8 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

- Gelişen piyasalar enerji üreticileri ile geriledi

Gelişen piyasa hisseleri, Petroleo Brasileiro SA'nın enerji üreticilerindeki düşüşe öncülük etmesiyle, son dört işlem gününde ilk defa geriledi. Ukrayna tahvil faizleri, ülkede 2004'ten bu yana gerçekleşen en büyük protestoda polisin sıkı güvenlik önlemleri alması sonrasında zirve rekoruna yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek New York saatiyle 12:32'de 1,014.62 puana düştü. Petrobas, yerel akaryakıt fiyatlarını uluslararası seviyeelr ile bağdaştırmayacağı söylentileri ile yüzde 8.1 geriledi. Daha düşük çaptaki Çin şirketlerini içeren ChiNext Endeksi gerilerken, Ukrayna tahvil faizleri Başbakan Viktor Yanukovych'in Avrupa Birliği bağlarıyla ilgili görüşmeleri askıya alma kararı ile yükseldi.

-Japon yeni 6 ayın en düşüğünde

Japon yeni dolara karşı, verilerin Çin, Avrupa ve İngiltere'de geçen ay imalatın arttığını göstermesiyle yene olan güvenin azalmasının ardından, altı ayın en düşük seviyesine geriledi.

Japon yeni euro karşısında, 23 Mayıs'ta en zayıf seviye olan 102.93'e düşmesinin ardından bugün New York saatiyle 08:57'de yüzde 0.5 düşüş kaydederek 102.90'ı buldu. Yen, 29 Kasım'da Ekim 2008'den beri en düşük seviye olan 139.71'e gerilemesinin ardından yüzde 0.1'lik değer kaybıyla 139.36'dan işlem gördü. Euro yüzde 0.4 düşüşle 1.3542 doları buldu.

-Brent petrolü yatay seyre döndü

Brent petrol son beş işlem gününün dördünü kayıpla tamamlamasının ardından, bugün büyük bir değişiklik göstermedi. Bloomberg anketine göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) bu hafta yapacağı toplantıda petrol üretim kotasını değiştirmemesi bekleniyor.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı ICE Futures Europe Borsasında 78 sente varan yükselişle 100.47 doları görmesinin ardından Londra saati ile 13:40'ta 109.54 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 3 üzerinde seyretti. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 27 Kasım'da 19.01 dolardan kapanarak 7 Mart'tan bu yana en yükseğe çıkmasının ardından, bugün 16.42 dolar seviyesinde.

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı ise Nymex'te 93.14 dolardan işlem gördü. Fiyatlar Kasım ayında yüzde 3.8 düşüşle üst üste üçüncü aylık kaybı tamamladı.

-ABD hazine tahvilleri düşüşe devam ediyor

ABD'de 10 yıllık hazine tahvilleri, bu hafta gelecek olan Kasım verilerinde imalat ve işgücü piyasasında genişleme beklenirken, son ayın en büyük düşüş serisinde gerilemenin üçüncü gününe girdi.

Bloomberg Tahvil İşlemcisi fiyatlarına göre, 10 yıllık gösterge faizi dört baz puan çıkarak New York saatiyle 07:22'de yüzde 2.79'u buldu. Kasım 2023 vadeli yüzde 2.75'lik tahvil 3/8 düşerek 99 22/32'ye geriledi. Üç günlük kayıp serisi, 1 Kasım ile biten süreçten beri en uzun düşüş olarak kaydedildi.