Advertisement

Deflasyondan çıkma mücadelesi veren Japonya'da maaşlar 2010'dan bu yanaki en uzun süreli düşüşünü genişleterek, enflasyonun kök salmaya başladığı dönemde, hanehalklarının parasal durumu üzerinde baskı oluşturdu.

Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre, mesai ve prim ödemeleri hariç düzenli ücretler Ekim'de yıllık bazda yüzde 0.4 düşerek, 17. ayında da geriledi. Toplam nakit kazançlar yüzde 0.1 arttı.

Ücretlerdeki düşüş, tüketicilerin önümüzdeki yıl Nisan'da devreye girecek satış vergisi artışına ek olarak, enflasyonla karşılaşmaya devam ettiği dönemde, yaşam standartlarını olumsuz etkiliyor. Zayıf yenin, şirketlerin kârlarını desteklemesinin ardından, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ekonomide enflasyona ulaşması konusundaki başarısını, yılın başlarında yapılacak olan ücret görüşmeleri belirleyecek.

Japonya'da sürdürülebilir toparlanma için ücret artışının şart olduğunu belirten SMBC Nikko Securities Inc.'in finansal piyasa ve mali analistlerinden Hidenori Suezawa, küresel çapta yarışan  imalat şirketlerinin, baz ücreti artırmalarının kolay olmayacağını söyledi.

Enerji ve taze gıda hariç fiyatlar Ekim'de yıllık bazda yüzde 0.3 ile 15 yılın en büyük artışını kaydederek, enflasyon baskılarının, yakıt ücretlerinin ötesinde görünür olmaya başladığına işaret etti.

Japon yeni, bu yıl dolar karşısında yüzde 16 zayıfladı.