Advertisement

Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda yoğunlaşan gösteriler sürerken, ülkenin çeşitli kentlerinden protestocuların gösterilere katılmak amacıyla başkente hareket ettiği belirtiliyor. Protestolara ülke içinden ve dışından birçok yorum geliyor.

Azarov: Bir darbenin büyün işaretlerini görüyorum

Ukrayna Başbakanı Mykola Azarov, ülkedeki hükümet karşıtı eylemlerde "bir darbenin bütün işaretlerini gördüğünü" söyledi.

Rus İnterfaks ajansının haberine göre, Mykola Azarov, Batılı diplomatlarla yaptığı görüşme sırasında, "hükümetin Kiev'deki parlamento binasının ele geçirilmesi planlarından haberdar olduğunu" belirtti.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in "Kötü bir barış iyi bir savaştan iyidir" diyerek barışçı gösteri çağrısında bulunduğu göstericilerin Kiev'deki ana hükümet binasını kuşatma altında tuttuğu, muhalefet liderlerininse yönetimi demokratik yollarla alt etmek için parlamentoda oy arayışına girdiği bildirildi.

Ülkedeki pek çok basın kuruluşunun desteğini de arkasına alan muhalefetin, Azarov hükümetini devirebilmesi için 450 sandalyeli parlamentoda 226 oyu garanti etmesi gerekiyor. Ukrayna'da muhalefetin parlamentoda 170 sandalyesi bulunuyor.

AP/Schulz'dan vatandaşları dinleme çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de meydana gelen olaylarla ilgili olarak Ukraynalı yetkililerin, "vatandaşları dinlemesi ve onları dövmemesi gerektiğini" söyledi.

Barıçcıl göstericilere karşı aşırı güç kullanılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizen Schulz, polisin güç kullanımını haklı gösterme amaçlı provokasyon haberlerinin rahatsız edici olduğunu söyledi. Schulz, "Ukraynalı yetkililer vatandaşlarını dinlemeli, onları dövmemeli" ifadelerini kullandı.

Ukrayna hükümetini, ifade ve toplanma özgürlüğüyle ilgili uluslararası taahhütlerine sadık kalmaya çağıran Schulz, "Mevcut kriz, tüm politik güçler arasında diyalog yoluyla çözülmeli" dedi.

BM/Ban Ki-Mun itidal çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ukrayna'da devam eden hükümet karşıtı gösterilerde taraflara itidal çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Ukrayna'daki olayları yakından takip eden Ban'ın taraflardan itidalli davranarak şiddeti artırmaktan kaçınmalarını, demokratik prensipler, toplanma ve ifade hürriyetine saygı göstermelerini istediği belirtildi.

Putin: Ukrayna'da yaşananlar devrim değil, taşkınlıktır

Ermenistan'ı ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da yaşanan olayları değerlendirdi. Putin, "Ukrayna'da yaşananlar devrim değil taşkınlıktır." diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yaptığı basın toplantısında gündeme yönelik soruları yanıtladı. Ukrayna'da yaşananlara değinen Putin, "Ukrayna'da yaşananlar devrimden çok taşkınlıkları anımsatıyor. Bence, AB ile Ortaklık Anlaşması ile pek ilgisi yok." diye konuştu.

Putin, "Muhalefet mevcut hükümeti sallandırmaya çalışıyor. Çok iyi organize edilmiş olaylar. Bu olaylar 2015'te yapılacak seçimler için hazırlanmıştı." şeklinde konuştu. AB'nin şartlarının çok zor olduğunu dile getiren Putin, muhalefetin yaşananları kontrol edemediğini söyledi. Putin, "Çok iyi hazırlanmış grupları görüyoruz. Muhalefet ya bunları kontrol edemiyor, ya da birilerine alet oluyor." dedi.

AA