Advertisement

(16:50'de güncellendi)

ABD ve Avrupa'da hisse senetleri düşüşünü üçüncü güne taşırken, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilleri iki gün süren düşüşünü durdurdu. Sterlin dolar karşısında, İngiltere'de inşaat sektörü aktivitesinin arttığını gösteren veri sonrası iki yılın zirvesine yaklaştı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, New York saati ile 09:33'te yüzde 0.3 aşağıda seyrederken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.2 düştü. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2.5 baz puan gerileyerek yüzde 2.77'ye indi. Sterlin doşar karşısında 1.6437 seviyesine kadar güçlendi. Yen dolar karşısında erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı. Portekiz'in beş yıl vadeli tahvillerinin faizi, tahvil takasının ardından dört haftanın zirvesinden düştü. Petrol New York'ta rallisini üçüncü güne taşıdı ve altın dünkü düşüşünü genişletti.

Dün Çin ve Avrupa'da beklenenden daha iyi çıkan imalat sanayi verilerimin ardından, ABD'de imalat sanayi göstergesi, Kasım ayında, iki yılı aşkın sürenin en hızlı genişlemesini gösterdi ve işletme harcamalarındaki artışın 2014 yılının başında ekonomideki güçlenmeye yardımcı olacağını işaret etti. ABD'de bu hafta istihdam, hizmet ve brinci el konut satışları verileri açıklanacak. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de yarın açıklanacak olan haftalık petrol stok verisinin düşüş göstermesi bekleniyor. Portekiz borçlanma ajansı, 6.6 milyar euroluk (9 milyar dolar) kısa vadeli tahvili uzun vadelilerle değiştirdi ve ülkenin 2014'teki fonlanma ihtiyacını azalttı.

Lüksemburg'da BGL BNP Paribas SA hisse senedi stratejisti Guillaume Duchesne, "Önümüzdeki aylarda, piyasalar tereddütlü olacak ve Fed'in varlık alımlarını azaltacağı beklentileri ile birlikte volatilite bekliyoruz," dedi ve "Açıklanacak veriler dikkatleri üzerine çekecek. Hisse senedi piyasalarında sıçrama, özellikle ABD'deki, oldukça etkileyici. Bu nedenle biraz mola bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

(16:50'de güncellendi)