Advertisement

Hedge fonları altında, Fed'in parasal teşvikleri azaktacağı beklentisinin fiyatları son dört ayın en düşük seviyesine indirmesi ile birlikte, dördüncü hafta üst üste, daha az yükseliş beklentisi taşıdı ve bu, Kasım 2012'den bu yana en yükseliş beklentisinin azalma dönemini işaret ediyor.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altında net uzun pozisyon sayısı, 26 Kasım ile biten haftada, yüzde 28 düşerek 31,735'e indi. Kısa pozisyon sayısı yüzde 20 artarak 71,964 ile Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. ABD'de işlem gören 18 emtiada net uzun posisyon ya da yükseliş beklentisi ile alınan pozisyon sayısı, soya fasülyesi pozisyonlarındaki artış ile birlikte, yüzde 11 yükselerek 563,786 kontrata çıktı.

Altın, hisse senetlerinin 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıkması ve enflasyonun hızlanamaması ile birlikte, 13 yılda ilk kez yıllık bazda kayba hazırlanıyor. Fed politika yapıcıları, 20 Kasım'da açıklanan Ekim ayı toplantı tutanaklarına göre, istihdam piyasasının aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını azaltmayı garantiye alacak denli düzeleceğinin işaretini verdi. ABD'de dün açıklanan imalat sanayi göstergesi Kasım ayında beklenmedik bir şekilde, iki yılı aşkın sürenin en hızlı genişlemesini gerçekleştirdi.

Florham Park, New Jersey merkezli Stifel Nicolaus & Co.'nun fon yöneticisi Chad Morganlander, "İyileşen ekonomi ve istihdam piyasası ve buna ek olarak Fed'in hareketleri ile birlikte, altın kötüleşmeye devam edecek," dedi ve "Güvenli liman için bir ihtiyaç yok. Altına aşırı ağırlık vermek için bir ihtiyaç yok" şeklinde görüş bildirdi.

Altın vadeli kontratları dün New York'ta, kapanışın ardından ons başına 1,217.10 dolar ile 8 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Bloomberg'in düzenlediği ankete katılan 18 analist, altının bu hafta düşmesini, dokuz analist yükselmesini beklerken, üç analist nötr kaldı. Metal Kasım ayında yüzde 5.5 ile, fiyatların 34 ayın en düşük seviyesini gördüğü Haziran ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Aralık 2013 Çarşamba, 10:25 Misafir amerika'ya beddua et...
03 Aralık 2013 Salı, 19:13 Misafir aynen katiliyorum yahu 3000 ameri̇kali i̇ş bulunca altin düşüyor bu ne saçma bi̇r olay
03 Aralık 2013 Salı, 15:17 Misafir altın 1180 dolar büyük ihtimalle olacak sallama yorum diildir 1470 ikende yazmıştım herkese bol şannnnnsssss