Advertisement

Brezilya ekonomisi, hedef enflasyonun üzerindeki seyir, maliye hesaplarının kötüleşmesi ve yatırımların azalması ile birlikte, yılın üçüncü üç aylık döneminde, ekonomistlerin tahmininden daha fazla daraldı.

Brezilya'nın gayrsafi yurtiçi hasılası (GSYİH) üçüncü çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 0.5 düştü. Bloomberg'in anketine katılan 38 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, ekonominin yüzde 0.3 küçülmesi bekleniyorduç Yatırımlar aynı dönemde yüzde 2.2 azaldı.

Bu yılın başlarında, Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in yönetimi, dayanıklı tüketim mallarına talebi artırmak için getirilen vergi indirimlerini genişleterek, işletmeler sübvense kredileri artırarak ve özel sermayeyi çekmek için 240 milyar dolarlık altyapı programı için ihaleye çıkarak, büyümeyi destekleyici yönde adımlar attı. Bu tedbirler enflasyonun artmasına ve bütçe açığının genişlemesine neden oldu. Aynı zamanda, Rousseff, Banco Espirito Santo de Investimento başekonomisti Jankiel Santos'a göre, ekonominin bir bütün olarak üretim maliyetlerini azaltacak vergi ve istidam yasalarında daha köklü değişiklikler için bastırmadığını söyledi.

Santos, "Eğer Brezilya kendisinden yapması beklenenleri yaparsa, insanlar burada nüyük bir potansiyel olduğunu söyleyecektir dedi ve "Bunun yapılmamasından dolayı, piyasa Brezilya'ya bakıyor ve uzaklaşma zamanı geldi diyor" şeklinde görüş bildirdi.