Advertisement

Ekonomistlerin çoğu Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya Mart'ta başlayacağını düşünse de, Deutsche Bank'ın ABD başkekonomisti Joe LaVorgna, azaltımın bu ay başlaması ihtimalinin de bir hayli yüksek olduğunu düşünüyor.

Amerikan CNBC kanalıma ve Yahoo'ya konuşan LaVorgna, cuma günü açıklanacak Kasım ayı tarımdışı istihdam verisinin Fed'i harekete geçirebileceğini söyledi.

Tarımdışı istihdam verisinin Kasım'da 185,000 artmış olduğunu düşünen LaVorgna, bu rakamın Ekim'deki 204,000 ve şimdiye kadarki yıllık ortalama olan 190,000'in altında olduğuna da dikkat çekti.

Kasım ayı verisinin, sonunda yukarı revize edileceğine inanan LaVrogna, "Son birkaç yılda istihdam verileri aylık yaklaşık 50,000 kişi yukarı revize edildi" değerlendirmesinde bulunarak, Kasım ayı verisinin de, revizyon ile birlikte 3 ayın ortalamasının üzerine işaret edeceğini söyledi.

LaVorgna, tahminler dahilinde bir rakam gelirse, Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağını öngören, "Fed en kısa zamanda QE'den çıkmak istiyor. Ve, eğer yukarı yönlü bir veri gelirse, bunu yapmak için neden olacak" dedi.