Advertisement

(20:58'de güncellendi)

ABD hisseleri, yatırımcıların bu hafta açıklanacak olan ve Fed'in tahvil alım programıyla ilgili vereceği karara etki edebileceği düşünülen ekonomik verileri beklemesiyle gerileyerek düşüşü üçüncü güne taşıdı.

Amazon.com, Sanal Pazartesi satışlarında rekor kırılmasına rağmen perakendecilerdeki düşüşle birlikte yüzde 1.8 değer kaybetti. Ford Motor Co., Kasım ayı satış verilerinin açıklanması sonrasında otomobil üreticilerindeki düşüş ile yüzde 2.8 kayıp yaşadı. Krispy Kreme Doughnuts, üçüncü çeyrekteki gelirlerin beklenenden düşük gelmesiyle yüzde 19 geriledi. Apple Inc., UBS AG hisse satın alımını önerdikten sonra yüzde 2 arttı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 düşerek New York saati ile 13:06'da 1,791.57 puana geriledi. Dow Jones endeksi ise 120.44 puan, yani yüzde 0.8 kayıpla 15,888.33 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 3.3 üzerinde seyretti.

Palisade Capital Management LLC şef yatırım yetkilisi Dan Veru, "Gerçekten karışık bir görünüm var şu anda. Büyük bir veri yokluğunda yatırmcılar mikro verileri inceleyerek bir sonuç oluşturmaya çalışıyor. Bu yıl bu denli yükseğe ulaşan herhangi bir piyasanın biraz satışa gönüllü olması beklenir" ifadelerini kullandı.

ABD hisseleri dün, S&P 500 Endeksi'nin kapanıştan önceki son saatte kayıpları genişletmesiyle, düşüş yaşadı. Merkez bankası yetkilileri önümüdeki aylarda ekonominin gelişmesini değerlendirerek tahvil alım programını azaltıp azaltmamayı tartışacaklar. Fed'in bir sonraki toplantısı 17-18 Aralık tarihinde gerçekleşecek.

(20:58'de güncellendi)