Advertisement

Ford Motor Co. ve Chrysler Group LLC, bayilerin yükselen araç stoklarını azaltmak için yıl sonu kampanyalarını artırması ile, ABD satışlarının Kasım ayında yükselerek analist beklentilerini aştığını duyurdu.

Şirket bildirilerine göre, Ford'un satışları yüzde 7.1, Chrysler'in ise yüzde 16 yükseldi. Bu veriler, Bloomberg anketine katılan analistlerin Ford için yüzde 5.6 ve Chrysler için yüzde 11 olan beklentilerini geride bıraktı. General Motors Co. satışları ise analist beklentileri ile aynı oranda, yüzde 14 arttı.

Otomobil üreticileri, son sekiz yılın en yüksek arzı ile birlikte, yıl sonuna geçtiğimiz ayda satışlarda artışla girdiler. Satış bayileri, "Kara Cuma" kampanyaları ve ucuz finansmanlar ile geçtiğimiz yıllara oranla daha agresif bir yıl sonu stratejisi belirleyerek müşterileri showroomlara çekmeye çalışıyor.

Şirket sözcülerinden Ralph Kisiel'in açıklamalarına göre, "Kara Cuma" Chrysler'in yıl içerisinde en yüksek satış rakamlarına ulaştığı beş günden biri oldu. Yeni Jeep Cherokee satışları henüz ikinci ayında 10,169'a tırmanarak şirketin üst üste 44 ay boyunca satış artışı yakalamasına yardımcı oldu. Ram pikaplarının satışı ise yüzde 22 artışla 29,635 oldu.