Advertisement

Financial Times gazetesi, Avrupa Birliği'nin 10 finansal kuruma  faiz manipülasyonu suçlaması ile ağır para cezaları vereceğini yazdı. Gazete, cezaların çarşamba gününden itibaren açıklanmasını bekliyor.

Bazı bankaların kusurlu davranışlarını kabul edeceği, diğerlerinin ise Euribor, Yen Libor ya da her ikisinde manipülasyon yapmaktan resmi cezalar azalacağı düşünülüyor. AB komisyonu tarafından açıklanması beklenen cezanın büyüklüğü henüz bilinmiyor, ancak bu cezanın yüzlerce milyon euro olabileceği ifade ediliyor.

Karar, AB rekabet kurumu komiseri Joaquin Almunia tarafından açıklanacak ve finansal sektörü olumsuz etkileyen skandal maliyetlerine yeni eklemeler yapacak. Birçok bankayı kapsayacak olan karar ayrıca farklı kuruluşlardaki traderlar arasındaki ilişkilere de aydınlık getirecek.

Financial Times'a konuşan 2 kaynak, Yen Libor ve Euribor davalarının her biri 6 banka ya da aracı kurumu kapsıyor. Aralarında Royal Bank of Scotland, Deutsche Bank, Societe Generale ve Citi'nin de yer aldığı bankaların çoğu, soruşturmayı anlaşma yoluna gitmeyi tartışıyor.

Daha önce de ABD'de soruşturma geçiren Rabobank, HSBC, Barclays ve UBS, libor faiz oranında sahtekarlık yaptıkları gerekçesiyle toplamda 3,5 milyar doları bulan cezalar almıştı.