Advertisement

Başbakan Shinzo Abe'nin toparlanmayı devam ettirmeye çalıştığı Japonya'da, Nisan'da devreye girecek olan satış vergisi artışının etkilerini hafifletmek için hükümet 18.6 trilyon yen (181 milyar dolar) büyüklüğünde ekonomik paket planlıyor.

Hükümet politikalarını referans gösteren kaynaklardan biri, paketin 5.5 trilyon yenlik mali harcamaları kapsayacağını söyledi. Kaynak, hükümetin paketi fonlamak için yeni tahvil ihalelerinden vazgeçerek, vergi gelirlerini kullanacağını belirtti.

Enflasyonun görülmeye başlayarak harcama gücünü olumsuz etkilemeye başladığı dönemde tüketicilere bir darbe daha vuracak satış vergisi artışının etkilerini gidermek için Başbakan Abe'nin büyümeyi desteklemesi gerekiyor. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, bu hafta yüksek satış vergisinden kaynaklanacak riskler çok fazla olmasa da, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için gerekirse politikada düzeltme yapmaktan çekinmeyeceğini açıkladı.

Mizuho Securities Co.'nun baş piyasa ekonomisti Yasunari Ueno, paketin, ekonomiye dair görüşlerini etkilemediğini belirterek, güncel harcamaların büyüklüğünün 5.5 trilyon yende seyrettiğini söyledi.

Yomiuri ve Nikkei gazeteleri daha erken saatlerde paketin büyüklüğünü açıkladı. Nikkei gazetesi, edbirlerin yerel hükümetlerin harcamaları ve küçük ve orta ölçekli şirketlere 10 trilyon yen kredi verilmesini kapsadığını yazdı.