Advertisement

ABD'de bu hafta açıklanacak ve Fed'in tahvil alımlarını ne zaman azaltacağına ilişkin bir sinyal verebileceği tahmin edilen verilerin öncesinde yatırımcılar perakende ve otomobil satışlarını değerlendirirken, New York Borsası 3. gününde de düştü.

Ford Motor Co., otomobil üreticilerinin hisselerinin Kasım'daki satış rakamları üzerine gerilemesiyle yüzde 2.9 değer kaybetti. Amazon.com Inc., Siber Pazartesi satışlarının rekor seviyeye çıkmasına rağmen yüzde 2 gerileyerek, perakendeciler arasındaki düşüşü devam ettirdi. Krispy Kreme Doughnuts Inc., çeyrek dönem cirosunun beklentinin altında kalması sonrasında yüzde 20 düşüş kaydetti. Apple Inc., veri analiz şirketi Topsy Labs Inc.'i satın almasının ardından yüzde 2.7 primlenerek 1 yılın en yükseğine sıçradı.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 1,795.15 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.6 düşüşle 15,914.62 puana gerileyerek 20 Kasım'dan bu yana ilk kez 16,000 puanın altında kapandı. Amerikan borsalarında 6.3 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 3.8 üzerinde oldu.

Tablonun karmaşık olduğunu söyleyen Palisade Capital Management LLC'nin yatırım genel müdürü Dan Veru, "Daha büyük bir veri olmadan yatırımcılar mikro verilerden çıkarım yapmaya çalışıyor. Hisse senedi piyasasının bu yıl yükseldiği gibi sıçrayan her piyasa, satışlara karşı kırılgan olacaktır" dedi.