Advertisement

(15:50'de güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, ABD'de özel sektör istihdamının beklenenden fazla artmasının Fed'in varlık alımlarını azaltacağı beklentisini güçlendirmesi sonrası düşerken, ABD Hazine tahvilleri ve Avrupa hisse senetleri değer kaybetti. Batı Teksas petrolü yükseldi ve Avustralya doları zayıfladı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, New York saati ile 08:25'te, yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu ve New York açıldıktan sonra gösterge endeksin üç gün süren üşüşünü daha da genişletebileceğinin işaretini verdi. Stoxx europe 600 Endeksi yüzde 1 geriledi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 2.83'e çıktı. Avustralya doları ABD doları karşısında, ülkede büyümenin yavaşlamasının ardından yüzde 1.3 değer kaybetti. Batı Teksas petrolü, OPEC'in mevcut üretim kotasını sürdürme konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 1.1 yükselerek varil başına 97.13 dolara ulaştı.

ABD'de özel sektör istihdamı Kasım ayında, ADP Research Institute'un verilerine göre, 215,000 arttı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 170,000 artması bekleniyordu. ABD'de bugün ayrıca hizmet sektörü göstergesi ve birinci el konut satışları verileri de açıklanacak. Euro Bölgesi'nde ise bugün açıklanan gayrı ısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) verisi yüzde 0.1 yükseldi. Böylelikle, tarihinin en uzun süreli resesyonu ardından toparlanmasını yeni başlatan Euro Bölgesi ekonomisi, üçüncü çeyrekte hız kesti.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Fed'in 20 Kasım'da açıkladığı Ekim ayı toplantı tutanaklarının, politika yapıcılarının, istihdam piyasasının aylık 85 milyar dolar olan varlık alımlarını önümüzdeki aylarda yavaşlatmayı garanti altına almaya yetecek kadar iyileşeceğinin işaretini verdiğini göstermesinin ardından, 17-18 Aralık'ta, politikasını görüşmek üzere toplanacak.

Stoxx Europe 600 Endeksi'nde, yükselen iki hisse karşılığı üç hisse değer kaybetti. İşlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 30 günün ortalamasının yüzde 11 üzerindeydi.

(15:50'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Aralık 2013 Çarşamba, 10:01 Misafir altin alin kazancli cikin