Advertisement

Yatırımcılar Fed'in tahvil alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağına dair kanıt görmek için ABD'nin tarımdışı istihdam verilerini beklerken yenin güçlenmesi ve bölge hisse endekslerinin değerlemelerinin 6 ayın zirvesine tırmanmasının ardından Asya Borsaları düşüş kaydetti.

Asya'nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., Nikkei 225 Endeksi'nin 6 yılın en yükseğinden gevşemesi üzerine yüzde 1.7 değer kaybetti. Toppan Printing Co., 80 milyar yenlik konvertıbl tahvil satacağını söylemesinin ardından yüzde 6.7 düştü. Speco Co., 2 yasakoyucunun Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un amcası Jang Song Thaek'in Ulusal savunma Komisyonu'nun Başkan Yardımcılığı'ndan kovulmuş olabileceğini söylemesinin ardından yüzde 5.7 tırmanarak, Güney Koreli savunma şirketlerindeki kazançlara öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kayıpla 140.33 puana geriledi. Endeksteki 10 sektör grubunun hepsi düştü. Merkez bankalarının dünya genelinde ekonomileri destekleyici adımlar atmasıyla küresel hisse senetlerinin değerine bu yıl 8 trilyon dolar ile 2009'dan bu yana en büyük ekleme yapıldı. Fed politika yapıcıları, Ekim'deki toplantı tutanaklarının, ABD ekonomisi bekledikleri gibi ilerleme kaydederse aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltabileceklerini göstermesinin ardından 17-18 Aralık'ta yeniden toplanacak.

Değerlemelerin, değerli metaller ile bilrikte hisse senetlerini, para politikasındaki ilk değişikliklere karşı en kırılgan varlık sınıfı hâline getirdiğini söyleyen CMC Markets'ın baş  piyasa analisti Rich Spooner, "Alıcılar mevcut değerlemelerde düşünceli ve portföylerine ekleme yapmadan geri çekilme için hazırlar" yorumunda bulundu.