Advertisement

(16:13'te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), TransCanada Corp'un gelecek ay Keystone XL boru hattının bir kısmının yapımına başlayacağını açıklamasının ve ABD'de ham petrol stoklarının düşmesinin ardından, Ağustos'tan beri en uzun artış serisiyle yükselişinin 4. gününe girdi.

Petrol vadelileri, Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) geçen hafta petrol stoklarının 12.4 milyon varil kadar azaldığını açıklamasının ardından New York'ta yüzde 1.6 kadar arttı. TransCanada'nın dün arz sıkışıklığını rahatlatacak boru hattının güney bölgesinden Körfez kıyısına kadarki bölümünün yapımına başlayacağını açıklamasının ardından fiyatlar dün Eylül'den beri en büyük yükselişini kaydetti. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi düzenlediği basın toplantısında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) bugün Viyana'da yaptığı toplantıda günlük 30 milyon varil olan üretim kotasını sürdürme kararı aldığını açıkladı.

Frankfurt'ta bulunan Commerzbank AG analistlerinden Carsten Fritsch, "WTI dün ABD petrol stoklarındaki dik düşüşten destek bulmuştu, şimdi de Keyston XL Güney bölümü Ocak ayının başlarında yapılmaya başlayacak" ifadelerini kullandı.

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex'te 1.49 dolar artarak 97.53 doları görmesinin ardından Londra saatiyle 13:18'de 96.91 dolardan işlem gördü. Kontrat 2.22 dolar yükselerek dün 31 Ekim'den beri en büyük kapanış değeri olan 96.04 doları buldu. Tüm vadeli işlemlerin hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 83 üzerinde gerçekleşti. Bu sene fiyatlar yüzde 5.7 arttı.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 82 sent kadar gerileyerek Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 111.80 dolardan işlem gördü. Brent petrol ile WTI arasındaki fark 15.01 dolar olarak 21 Kasım'dan bu yana en düşüğe daraldı.

(16:13'te güncellendi)