Advertisement

Euro, faiz indirmekten kaçınacakları tahmin edilen Avrupa Merkez Bankası'nın yarınki politika toplantısının öncesinde 1 ayın en yüksek seviyesine yüzde 0.2 mesafede işlem görüyor.

Avustralya doları, ülkenin 3. çeyrekte beklentinin altında büyüdüğünü gösteren veri sonrasında 3 ayın en düşüğüne geriledi. Asya Borsalarının düşmesi ve teknik göstergelerin, Japon yenindeki düşüşün aşırı olabileceğine işaret etmesiyle yen, dolar karşısında yukarıda seyretti. Sterlin, İngiltere'de inşaat sektörünün genişlemesinin ardından 2011'den bu yana en yükseğine yaklaştı. İngiltere Merkez Bankası yarın politikasını belirlemek üzere toplanacak.

Euronun, dolar karşısındaki gücünün geri gelmeye devam ettiğini söyleyen Londra'daki Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'ın kıdemli analistlerinden Kikuko Takeda, dezenflasyon endişelerinin Kasım'daki toplantıdan bu yana azalmasından ötürü AMB'nin para politikasını gevşetme baskısını hissetmediğini belirtti.

Euro, dolar karşısında 29 Kasım'da 1.3622 seviyesinden 31 Ekim'den bu yana en yükseğine tırmanması sonrasında bugün Londra saatiyle 6:19'da 1.3586'dan işlem gördü. Avrupa'nın ortak para birimi, yen karşiısında 139.30'dan 139.34 seviyesine yükseldi. Japon yeni, dolar karşısında 102.55 düzeyine gerilemesinden önce yüzde 0.3 güçlendi.

Avustralya ekonomisi 3. çeyrekte yıllık yüzde 2.3 büyüme kaydederek hız kesti.

Avustralya doları, ABD doları karşısında 90.46 centten düzeyinden 3 ayın en düşüğünü kaydetmesinin ardından dünkü kapanışının yüzde 0.8 altında 90.61 ABD centinden işlem görüyor. Avustralya doları, Yeni Zelanda doları karşısında 1.1042'ye kadar gerileyerek Ekim 2008'den bu yana en düşüğüne işaret etti.