Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Varlık Barışı'nın kesin sonuçlarını açıkladı. Şimşek, uygulama kapsamında bugüne kadar ülkeye 10,5 milyar lira tutarında kaynağın geldiğini ve 209 milyon lira verginin tahsil edildiğini bildirdi.

Şimşek, ekonominin uzun zamandır gündemi olan son Varlık Barışı uygulamasının kesin sonuçlarını AA muhabirine açıkladı.

Düzenlemenin amacının gerçek veya tüzel kişilere ait olup, yurt dışında bulunan para, Döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının ekonomiye kazandırılması ve taşınmazların kayda alınmasını sağlamak olduğunu anlatan Şimşek, uygulamanın hem devletin hem de vatandaşların yararına olduğunu söyledi.

Uygulama kapsamındaki varlıklar için bildirim ve beyan süresinin 29 Mayıs 2013 tarihinde başladığını ve 31 Ekim 2013 tarihinde sona erdiğini anımsatan Şimşek, beyan edilen varlıklar üzerinden yüzde 2 oranında verginin tahsil edildiği bilgisini verdi.

Bakan Şimşek, Varlık Barışı ile bir vergi avantajının da sağlandığını belirterek, bildirim veya beyana konu olan tutarların, 29 Mayıs 2013 tarihinden sonra başlanılan ve 1 Ocak 2013 tarihinden önceki dönemlere ilişkin incelemeler veya takdire sevk işlemleri üzerine bulunan matrah farklarından mahsup edilebildiğini ifade etti.

- Sonuçlar-

Uygulama kapsamında tahakkuk eden vergilerin son ödeme süresinin 30 Kasım'da dolduğunu aktaran Şimşek, sonuçların ise şöyle olduğunu açıkladı:

"Uygulama sonucunda toplam 69 milyar 807 milyon 327 bin lira varlık beyan edildi. Bu kapsamda 1 milyar 396 milyon 147 bin lira vergi tahakkuk ettirildi ve bu tutarın 209 milyon 169 bin lirası tahsil edildi. Dolayısıyla beyan edilip, şu ana kadar Türkiye'ye getirilip vergisi ödenen tutar 10,5 milyar lira. Bu varlıkların yüzde 90,4'ü (63 milyar 101 milyon 942 bin lira) vergi dairelerine doğrudan, yüzde 9,6'sı ise (6 milyar 705 milyon 384 bin lira) banka ve aracı kurumlara beyan edildi."


- "Vergisini ödemeyenlerin peşinde olacağız"-

Şimşek, dünyanın içinde bulunduğu konjonktür de dikkate alındığında, yapılan çalışmanın önemli olduğunun altını çizdi.

Beyan üzerine kendilerinin bir sınırlamasının söz konusu olmadığını belirten Şimşek, "Uygulamadan yararlananlara teşekkür ediyorum ancak bildirimde bulunup da gereğini yapmayanların peşinde olacağız. Ortaya çıkan verginin tahsilatı için, herhangi bir alacakmış gibi takibini yapacağız" ifadelerini kullandı.

AA