Advertisement

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Çin'in resmi davetiyle Çin'in başkenti Pekin'e geldi.

Biden'ın bir hafta süren Asya temaslarının ikinci ayağı Pekin'de en önemli gündem maddesinin Çin'in Doğu Çin Denizi'nde kurduğu hava savunma ve tanımlama sahası olması beklenirken, Biden, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile de görüşecek.

ABD Başkan Yardımcısı, Japonya temasları sırasında, "Çin'in tek taraflı girişimlerinden derin endişe duyuyoruz," açıklamasında bulunmuş ve Pekin ziyaretinde kaygılarını Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'e aktaracağını belirtmişti.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile yaptığı görüşmede ABD-Japonya ittifakının öneminin altını çizen Biden, Çin ile yaşanan bu krizde risk yönetiminin öneminden de bahsetti. Biden, Çin ile tansiyonun yükselmesini önlemek için iletişim yolları aranması gerektiğini söyledi.

Çin resmi basını bugün Biden'ın Japonya'da yaptığı açıklamaları tek yanlı olmakla eleştirerek, "Eğer ABD gerçekten tansiyonu düşürmek istiyorsa, ilk başta Tokyo'nun tehlikeli gerilimi arttıran açıklamalarını boyun razı olmayı bırakmalı," diye belirtti.

Diğer yandan Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü, hava tanımlama sahasının spesifik bir ülke ya da hedefe yönelik olmadığını belirterek, "(Saha) Kesinlikle herhangi bir ülke ya da bölgeye yönelik tehdit teşkil etmez," açıklamasında bulunmuştu. Sözcü Gıng, ayrıca Çin ordusunun söz konusu sahada etkili kontrole gerekli yeteneği olduğunu vurgulamıştı.

Pekin yönetimi geçen ay kurduğu Doğu Çin Denizi'nde hava savunma ve tanımlama sahası, Çin ve Japonya'nın ihtilaflı olduğu Diaoyü adaları ile Güney Kore'nin de hak iddia ettiği kayalıkları içine alıyor. Sahanın kurulmasının ardından Çin, "tamamen haklı ve meşru," olduğunu açıklarken, bölge ülkeleri ise bu durumu kınamıştı.