Advertisement

Deutsche Bank'tan RBS'e, birçok Avrupalı banka, gösterge faizleri manipüle etmekten rekor düzeyde para cezasına çarptırıldı. Avrupa Birliği'nin antitröst kurumu, anlaşma yoluna giden 6 bankaya toplamda 1.7 milyar euro (2.3 milyar dolar) ceza verdi.

Deutsche Bank'a 725 milyon euro ile en büyük para cezası verildi. Yen Libor ve Euribor'u kâr amacıyla manipüle etmekten ötürü kesilen toplam cezalar, AB'nin en büyük kartel cezasına işaret etti. AB'nin açıklamasında Societe Generale SA'ya 446 milyon euro, RBS'e 391 milyon euro ve JPMorgan Chase&Co.'ya da 80 milyon euro ceza verildiği belirtildi.

AB Rekabet Kurumu Komiseri Joaquin Almunia, "Libor ve Euribor skandallarında şaşırtıcı olan, yalnızca dünya genelinde finansal regülatörlerce araştırılan göstergelerin manipülasyonu değil, birbirleriyle rekabet etmesi gereken bankalar arasında bu husustaki işbirliği" dedi.

Dünya genelinde regülatörler, aralarında JPMorgan ve Deutsche Bank'ın da olduğu en az 12 bankanın, borçlanmalarının gerçek maliyetini gizlemek için gösterge faizleri manipüle edip etmediğini araştırıyor. Faiz manipülasyonundan ötürü dünya genelinde verilen cezalar bugünden önce 3.7 milyar doların üzerinde seyrederken, incelemelerin devam etmesiyle bu rakam artabilir. AB anlaşması, sorumluluk bulunmasının, incelemelerin hukuk davasına dönüştürülmesini de öngörüyor.

Citigroup Inc'e 70 milyon euro, RP Martin Holdings Ltd.'e ise 247,000 euro ceza verilirken, UBS AG ve Barclays Plc, AB'yi kartel konusunda ilk bilgilendiren kuruluşlar olmalarından ötürü ceza almadı. UBS yaklaşık 2.5 milyar euro, Barclays de 690 milyon euroluk cezadan kurtuldu. Citigroup da ayrıca kartelin bir kısmında uyarıda bulunması sayesinde ekstra 55 milyon euroluk cezayı önledi.