Advertisement

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeyi yavaşlatmaya aralık ayında başlayabileceği beklentisinin artmasıyla güçlenen dolar, yurt içinde de Türk Lirası karşısında son üç haftanın en yükseği olan 2,0512'ye kadar yükseldi.

ABD'de son dönemde makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesiyle daha önce Fed'in tahvil alımını Mart ayından önce azaltmayacağı beklentisinin zayıfladığı ve Aralık ayında başlayabileceği beklentisinin arttığı görüldü.

Beklenenden güçlü gelen makroekonomik verilerin ardından ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselişe geçtiğini ifade eden analistler, bunun da doların özellikle gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazandığını belirtiyor.

Geçen haftayı yatay bir seyirle 2,0190 seviyesinden tamamlayan Dolar/TL kuru, bu hafta ABD'de açıklanan imalat verilerinin beklentileri aşmasıyla küresel piyasalara paralel olarak yükselişe geçti.

Bugün, 13 Kasım'dan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2,0512'ye yükselen dolar/TL, bu dakikalarda 2,0497 seviyelerinde dengelenme çabasında. Analistler, bugünden itibaren ABD'de veri takviminin hafta sonuna kadar yoğun olduğuna dikkati çekerek, sert ve dalgalı hareketlerin sürmesini tahmin ediyor.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Aralık 2013 Çarşamba, 13:07 Misafir her şey kontrol altında. panikleyecek bir durum. yok.