Advertisement

Euro Bölgesi'nde, tarihinin en uzun süreli resesyonunun ardından yeni başlayan toparlanma, yılın üçüncü çeyreğinde, ihracat ve hanehalkı tüketiminin yavaşlaması ile birlikte, hız kesti.

Gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) üçüncü üç aylık dönemde, önceki çeyrekteki yüzde 0.3'lük artışının ardından yüzde 0.1 genişledi. Bu düzey, ilk açıklanan rakamla aynı seviyedi. Ekonomi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.4 daraldı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), kısmen "yılın ikinci yarısında süregelen, ancak ılımlı büyümeye" yönelik tahmine dayanarak, 7 Kasım'da, gösterge faizi olan temel refinansman faizini rekor düşük seviye olan yüzde 0.25'e çekti. AMB, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 0.4 daralacağı ve 2014'te yüzde 1 büyüyeceği tahmininde bulundu. AMB yeni tahminlerini yarın açıklayacak.

Londra'da Morgan Stanley & Co. şef Avrupa ekonomisti Elga Bartsch, "Gelmekte olan verilerde, dördüncü çeyrekte büyümenin hızlanmakta olduğuna ilişkin işaret yok," dedi ve "Avrupa'da büyümenin motorunun yetersiz olduğu şeklinde endişemiz var. Çekirdek ülkeler, yani Fransa, Hollanda ve Almanya konusunda endişeliyiz" şeklinde görüş bildirdi.

Euro Bölgesi ihracatı, bugün açıklanan verilere göre, ikinci çeyrekte yüzde 2.1 arttıktan sonra, üçüncü çeyrekte yüzde 0.2 büyüdü. İthalat önceki çeyrekte yüzde 1.6 düştükten sonra üçüncü çeyrekte yüzde yüzde 1 genişledi ve hanehalkı tüketimi ikinci çeyrekte yüzde 0.2 düştükten sonra üçüncü çeyrekte yüzde 0.1 geriledi.