Advertisement

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkelerin petrol bakanları bugün yaptıkları toplantıda günlük 30 milyon varil olan üretim kotasında bir değişiklik yapmama kararı aldı.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi, kapalı kapılar ardında üç saat süren toplantı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Mevcut durumu koruduk. Hepimiz bu karardan dolayı memnunuz" ifadelerini kullandı.

Venezuela Petrol Bakanı Rafael Ramirez, 12 ülkeden oluşan örgütün mevcut kotayı korumasının, petrol fiyatlarındaki istikrarı güvence altına alacağını belirtti. Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Mohammed Al Mazrouei ise toplantı öncesinde yaptığı kısa açıklamada mevcut kotanın talepleri karşıladığını ve 2014 yılında da çok fazla değişeceğini düşünmediğini dile getirdi.

Bazı analistler, ABD şeyl petrolü ve İran, Libya ve Irak ihracatlarındaki yeniden canlanma ihtimali ile oluşabilecek aşırı arzın, üretim kotası azaltılmadığı takdirde petrol fiyatlarının gelecek yılda düşebileceği uyarılarında bulunuyor. Brent petrolün varil fiyatı bu yıl boyunca beş gün hariç 100 doların üzerinde seyretti.

Al-Naimi OPEC'in bir sonraki toplantısını ise 11 Haziran'da gerçekleştireceğini bildirdi. Örgüt ayrıca Genel Sekreter Abdalla El-Badri'nin görevini bir yıl daha uzattı. Libya yetkilileri örgütün geçtiğimiz Aralık ayında üç adaydan birini seçememesi nedeniyle 12 aylık bir süre daha belirlemişlerdi.

Al-Naimi toplantı öncesinde 30 milyon varilin OPEC için çok fazla olmadığını söyleyerek, Suudi Arabistan'ın kendi üretim kotasını kısmasına da gerek duyulmadığını belirtmişti. Suudi Arabistan OPEC'in en büyük petrol ihracatçısı olarak günlük 9.65 milyon varil üretim gerçekleştiriyor.