Advertisement

Fed tarafından yayınlanan Bej Kitap'ta, "İmalat sanayi, teknoloji ve konut sektöründeki kazançlar, ABD ekonomisinin, Ekim ayı başlarından Kasım ayı ortalarına kadar, 'mütevazıdan ılımlıya doğru' bir genişleme göstermeye devam etmesini sağladı" ifadeleri yer aldı.

Fed'in 12 bölge bankasından gelen raporlarla Fed'in para politikası toplantılarından iki hafta önce hazırlanan Bej Kitap'ta merkez bankası, "İşe alımlar ılımlı bir artış gösterdi ya da değişmedi" dedi.

Fed, imalat sanayi faaliyetlerinin birçok bölgede genişlemeye devam ederken, motorlu taşıtlar ve yüksek teknoloji sektörlerinde de yükseliş gözlemlendiğini belirtti ve, "Profesyonel iş dünyası hizmetlerine, özellikle bilgisayar teknolojilerine olan talepler durağandan ılımlı bir büyümeye kavuştu" dedi.

Rapor aynı zamanda, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 17-18 Aralık'ta gerçekleştireceği ve aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alım prorgamının azaltılmasının tartışılacağı toplantı öncesinde, iş gücü piyasası ve ekonomiye yönelik ipucu niteliği taşıyor. Bugün açıklanan bir veriye göre özel şirketlerin oluşturduğu istihdam, geçtiğimiz ayda son bir yılın en büyük artışını gerçekleştirdi. Hükümet tarafından resmi istihdam verileri 6 Aralık Cuma günü açıklanacak.

Raporda, "Oturuma müsait gayrimenkul faaliyetleri birçok bölgede ilerlerken, çok aileli yapılar ılımlıdan güçlüye doğru bir büyüme gerçekleştirdi. Oturuma hazır olmayan gayrimenkul faaliyetleri ise birçok bölgede durağan ya da hafif gelişim göstermiş olarak görülüyor" denildi.

Fed ayrıca bankacılık koşullarının oldukça durağan olduğunu söylerken, kredi taleplerinin yükseldiği ifade edildi ve "Çeşitli bölgelerde kredi koşullarının hafiflediği görülüyor" sözleri kullanıldı.