Advertisement

-Fed: İmalat, "ılımlı" ekonomik büyümeyi destekliyor

Fed tarafından yayınlanan Bej Kitap'ta, "İmalat sanayi, teknoloji ve konut sektöründeki kazançlar, ABD ekonomisinin, Ekim ayı başlarından Kasım ayı ortalarına kadar, 'mütevazıdan ılımlıya doğru' bir genişleme göstermeye devam etmesini sağladı" ifadeleri yer aldı.

Fed'in 12 bölge bankasından gelen raporlarla Fed'in para politikası toplantılarından iki hafta önce hazırlanan Bej Kitap'ta merkez bankası, "İşe alımlar ılımlı bir artış gösterdi ya da değişmedi" dedi.

-ABD'de istihdam beklenenden güçlü çıktı

ABD'de özel sektör firmaları, Kasım ayında, istihdamda son bir yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Bu durum, ABD'li işverenlerin, bir ay önceki hükümeet kapanmasının ardından, talep konusunda iyimser olduklarını işaret ediyor.

Roseland, New Jersey'de ADP Research Institute'un açıkladığı verilere göre, Ekim ayında revize rakamla 184,000 artan özel sektör istihdamı, Kasım ayında 215,000'lik bir artış gösterdi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, bu verinin 170,000 artması bekleniyordu.

-Avrupa'da büyüme yavaşladı

Euro Bölgesi'nde, tarihinin en uzun süreli resesyonunun ardından yeni başlayan toparlanma, yılın üçüncü çeyreğinde, ihracat ve hanehalkı tüketiminin yavaşlaması ile birlikte, hız kesti.

Gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) üçüncü üç aylık dönemde, önceki çeyrekteki yüzde 0.3'lük artışının ardından yüzde 0.1 genişledi. Bu düzey, ilk açıklanan rakamla aynı seviyedi. Ekonomi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.4 daraldı.

-OPEC üretim kotasını değiştirmedi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkelerin petrol bakanları bugün yaptıkları toplantıda günlük 30 milyon varil olan üretim kotasında bir değişiklik yapmama kararı aldı.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi, kapalı kapılar ardında üç saat süren toplantı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Mevcut durumu koruduk. Hepimiz bu karardan dolayı memnunuz" ifadelerini kullandı.

Venezuela Petrol Bakanı Rafael Ramirez, 12 ülkeden oluşan örgütün mevcut kotayı korumasının, petrol fiyatlarındaki istikrarı güvence altına alacağını belirtti. Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Mohammed Al Mazrouei ise toplantı öncesinde yaptığı kısa açıklamada mevcut kotanın talepleri karşıladığını ve 2014 yılında da çok fazla değişeceğini düşünmediğini dile getirdi.

-ABD'de dış açık daraldı

ABD'de dış ticaret açığı Ekim ayında, ihracatın rekor seviyeye tırmanması ile birlikte, dört ayda ilk kez daraldı.

Dış açık yüzde 5.4 daralarak, Ekim ayındaki seviyesi olan 43 milyar dolardan 40.6 milyar dolara indi. Bloomberg'in anketine katılan 63 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, dış ticaret dengesinin 40 milyar dolar açık vermesi bekleniyordu.

-ABD'de 1. el konut satışları beklentinin üzerinde

ABD'de birinci el konut satışları Ekim ayında son otuz yılın en büyük artışını kaydederek, alıcıların daha yüksek mortgage faizlerini doğal karşılamaya başladığı sinyalini verdi.

Satışlar yüzde 25.4 artışla 444,000 yıllık hıza ulaşırken, Eylül ayında 354,000 ile Nisan 2012'den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti. Bloomberg anketine katılan 62 ekonomistin tahmin medyanı satışların 429,000 olacağı yönündeydi.

-ISM imalat dışı endeksi Kasım ayında geriledi

ISM imalat dışı endeksi Ekim ayındaki 55.4 seviyesinden Kasım ayında 53.9'a geriledi.

Bloomberg anketine katılan 67 ekonomistin tahmin medyanı endeksin 55 puanda olacağı yönündeydi. Tahminler 53.7 ile 57 arasında gerçekleşti. Son resesyonun bittiği ayın ardındaki Temmuz 2009'dan Ekim'e kadarki süreçte endeks 53.9 ortalaması yakaladı.

-ABD hisseleri düşüşün 4. gününde

ABD hisseleri, yatırımcıların federal bütçe görüşmelerini takip etmesi ve Fed'in teşvikleri azaltma tarihine yönelik bir ipucu arayarak ekonomik verilere ağırlık vermesi ile gerileyerek düşüşü dördüncü güne taşıdı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 14:19'da 1,787.64 puan oldu ve erken saatlerde yüzde 0.3'e varan kazancı sildi. Dow Jones endeksi ise 63.71 puan, yani yüzde 0.4 düşüşle 15,850.91 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 16 üzerinde seyretti.

-Avrupa hisseleri 4 günlük düşüşü tamamladı

Avrupa hisse senetleri, ABD'deki verilerin Kasım ayı özel sektör istihdam büyümesinin beklentilerden daha fazla hızlandığını göstermesiyle Fed'in tahvil alımını azaltabileceği spekülasyonlarının artmasının ardından düşüşünü 4. güne taşıdı.

Stoxx Avrupa 600 Endeksi yüzde 0.6 düşerek günü 317.24 puandan kapatırken, erken saatlerde yüzde 1.1'e varan kayıpları azalttı. Avrupa gösterge endeksi dün yatırımcılar ABD istihdam verilerini beklerken yüzde 1.5 düştü. Endeks, bu sene dünya genelindeki merkez bankalarının faiz oranlarını uzun bir süre düşük tutacaklarını belirtmeleriyle yüzde 13 artış gösterdi.

-ABD tahvil faizleri "istihdam" ile yükseldi

ABD Hazine tahvilleri, Kasım ayı istihdam büyümesinin beklentilerden daha fazla hızlandığını göstermesiyle Fed'in tahvil alımını azaltabileceği spekülasyonlarının artması ardından düşüşe geçerken, 10 yıl vadeli tahvil faizleri iki aydan uzun bir sürenin zirvesine tırmandı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi 4 baz puan yükselerek New York saati ile 10:07'de yüzde 2.82 olurken gün içerisinde yüzde 2.85 ile 18 Eylül'den bu yana en yükseğe dokundu. Kasım 2023 vadeli yüzde 2.75'lik tahvilin fiyatı 11/32, yani 1,000 dolar nominal değerde 3.44 dolar gerileyerek 99 11/32 oldu.

-Altın, emtialardaki artışla yükselişe geçti

Altın vadelileri, emtialardaki yükseliş ve petrol fiyatlarının üst üste dördüncü günde de artış kaydetmesi ile, beş aya yakın bir sürenin en düşüğünden yükselişe geçti.

Şubat vadeli altın kontratları Comex'te yüzde 0.3 yükselerek New York saati ile 10:12'de ons başına 1,225 dolar oldu. Fiyatlar gün içerisinde 1,210.80 dolar ile 5 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeye dokundu. Altın 15 dakika içerisinde 14 dolardan fazla bir sıçrama kaydetti.

-Gelişen piyasalar istihdamla düşüşe devam ediyor

Gelişen piyasalarda hisseler, ABD'de tahminlerin üzerinde gerçekleşen istihdam verilerinin Fed'in tahvil alımını azaltma sinyalleri vermesiyle, üç haftanın en düşüğünde seyretti. Güney Afrika randı 2009'dan beri en düşük seviyesine geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi New York saatiyle 10:12'de yüzde 0.7 kayıpla 995.79 puana geriledi. Çek Cumhuriyeti PX Endeksi, ülkenin ekonomisinin 7 çeyrek ard arda küçülmesinden sonra, yüzde 1.5 kayıp yaşadı. Şanghay Composite Endeksi, merkez bankasının üç ay sonra reforma gireleceğinin söylemesinin ardından, Şanghay serbest ticaret bölgesiyle ilişkili şirketlerin öncülüğünde yüzde 1.3 yükseldi. Güney Afrika randı, son beş yılın en uzun tahvil ihalesinin ardından düşüşün üçüncü gününe girdi.

-Dolar endeksi istihdam verileriyle 11 ayın zirvesinde

Bloomberg Amerikan Doları Endeksi, ABD'den gelen Kasım ayı özel sektör istihdam verilerinin beklentilerin üstünde çıkmasıyla 11 haftanın zirvesine yaklaştı.

Bloomberg Dolar Endeksi, dün 13 Eylül'den beri en yüksek seviye olan 1,025.36'yı görmesinin ardından bugün yüzde 0.1 artışla 1,022.15 olarak kaydedildi.

Dolar yene karşı 23 Mayıs'tan beri en yüksek seviye olan 103.38'e çıkmasının ardından yüzde 0.1 düşüşle 102.41'e geriledi. Euro-yen paritesi 139.20 oldu.

-WTI petrol yükselişi 4. güne taşıdı

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), TransCanada Corp'un gelecek ay Keystone XL boru hattının bir kısmının yapımına başlayacağını açıklamasının ve ABD'de ham petrol stoklarının düşmesinin ardından, Ağustos'tan beri en uzun artış serisiyle yükselişinin 4. gününe girdi.

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex'te 1.49 dolar artarak 97.53 doları görmesinin ardından Londra saatiyle 13:18'de 96.91 dolardan işlem gördü. Kontrat 2.22 dolar yükselerek dün 31 Ekim'den beri en büyük kapanış değeri olan 96.04 doları buldu. Tüm vadeli işlemlerin hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 83 üzerinde gerçekleşti. Bu sene fiyatlar yüzde 5.7 arttı.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 82 sent kadar gerileyerek Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 111.80 dolardan işlem gördü. Brent petrol ile WTI arasındaki fark 15.01 dolar olarak 21 Kasım'dan bu yana en düşüğe daraldı.