Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, sürdürülebilir ekonomik dengelenme ve büyüme beklentilerinde iyileşme gördüğü gerekçesiyle İspanya'nın kredi notunun görünümünü "negatif"ten "durağan"a yükseltti.

Moody's,  İspanya'nın Baa3 olan düşük yatırım notunu da teyit etti.

Hanehalklarının harcamalarının bir yıldır ilk kez artmasıyla, İspanyol ekonomisi 3. çeyrekte 2 yıldır devam eden resesyondan çıktı. IMF'nin işsizliğin 2018'e kadar yüzde 25'in altına gerilemeyeceğini öngörmesine rağmen Madrid hükümeti, önümüzdeki yıl ekonomik büyümenin, istihdam yaratacak kadar güçlü olacağını tahmin ediyor.

Moody's'in Ekim 2012'deki not değerlendirmesinin revizyonunda, İspanya'nın ülke tahvillerinin piyasa giriş risklerinin ve Euro Bölgesi'ndeki borç krizi salgınını azalması etkili oldu. Reyting kuruluşu, İspanya'nın bankacılık sektöründen, koşula bağlı borçlarda yapılan kayadeğer miktardaki azaltımın da görünümü desteklediğini belirtti.

Moody's'in açıklamasında, İspanya'nun bankacılık sistemindeki olası yeniden sermayelendirme ihtiyacının sınırlı büyüklükte olacağı ve kamu finansmanındaki ağır ilerleme trendini yoldan çıkaramayacağı beklentileri yer aldı.